Moderní krb nejen zatopí, ale zpříjemní i atmosféru domu

Moderní krb
Ilustrační foto.

Při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu se v otázce vytápění módní trendy vrací ke spolehlivé po generace osvědčené metodě, která vám do vašeho domova dodá nejen příjemné teplo, ale také nezapomenutelnou atmosféru s pořádnou dávkou romantiky. Skutečný oheň přímo ve vašem obývacím pokoji, se stane nejoblíbenějším místem vaší rodiny.

Předchůdcem teplovodních systémů pro vytápění můžeme považovat takzvané etážové vytápění. V současné době se moderní systémy vytápění skládají z teplovodních otopných těles a teplovodního topidla (v našem případě teplovodní krbová vložka).

Jak to vše funguje?

Krbová vložka s výměníkem předává díl svého výkonu do ohřevu vody a zbytek je teplovzdušný. Jak je známo, voda má lepší tepelnou vodivost než vzduch. Z tohoto důvodu dokáže rychleji přijímat teplo z topidla, teplou vodu rozvádět a rychleji tak vytopit váš domov.

Zároveň lze teplo uložené ve vodě „uskladnit“ například v akumulační vodní nádrži. Díky tomu můžete nejen ohřívat vodu v radiátorech, čímž nahradíte plynové či elektrické vytápění, ale i ohřívač vody, tedy boiler. Nespornou výhodou těchto teplovodních krbových vložek je možnost suplovat kotel, krb ale také obě zařízení najednou.

Na zřetel při výběru výkonu krbové vložky s teplovodním výměníkem vždy berte v potaz nejen velikost vytápěného prostoru, ale také tepelně-izolační vlastnosti domu. Tyto výpočty nemusí být vždy lehkou záležitostí. Neváhejte se tedy obrátit na odborníky.

Správně zvoleným výkonem krbové vložky získáte jistotu, že předejdete nemilým potížím při špatné volbě příliš vysokého či nízkého výkonu. Jde o důležité rozhodnutí na mnoho let, proto mu, prosím, věnujte dostatek vašeho času a dobře zvažte koho pověříte projektem i stavbou.

Nezapomeňte na bezpečnostní prvky

Pro krbovou vložku s teplovodním výměníkem platí řada bezpečnostních pravidel, které musíte zohlednit při samotné přípravě stavby a připojení do otopného systému. Je to například vychlazovací smyčka nebo záložní zdroj elektrické energie. Tyto bezpečnostní prvky vám zajistí při výpadku elektrického proudu v rozvodové síti pozvolné vychladnutí tak, aby se voda ve výměníku nepřehřála a bezpečně cirkulovala v otopné soustavě. Vše opět doporučujeme konzultovat s odborníkem.

Stejně tak nezapomeňte, že byste měli dodržovat vzdálenost umístění nábytku jako je komoda, skříň či sedačka od topného místa a to alespoň 1,5 metru.

Živý oheň u vás doma zvýší nejen tepelný komfort, ale také úroveň bydlení a hodnotu vaší nemovitosti. Poletující jiskřičky, žluto oranžové plamínky a zvuk praskajícího dřeva to je prostě pohoda. Relax s pořádnou dávkou romantiky, kterou si budete chtít užívat každý den.


Další články