Co možná (ne)víte o masturbaci

nahá žena
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Masturbace je téma, které stále vyvolává zvláštní pocity. Ačkoli dnešní doba je u nás poměrně volnomyšlenkářská, co se týče různých více či méně temných zákoutí sexuální tematiky, sebeuspokojování je přes svou nevinnost považované stále za poměrně trapné. Často jsme schopni o sexu otevřeně mluvit, ale o masturbaci přes to spíše mlčíme, i když není proč.

Bylo, nebylo…

Původ slova najdeme nejspíš v latině, a to buď ve slovech manus (ruka) a stupro (znásilnit) nebo mas (muž) a turbare (vzrušit). Setkáváme se i s pojmem onanie, které je inspirovaném Ónanem z Bible. Ten se však nevěnoval masturbaci, ale přerušoval soulož, aby jeho žena nemohla počít. 

Masturbace má v různých kulturách různou pověst. Velmi její vnímání ovlivnilo náboženství. Ve starověkém Egyptě byla součástí náboženské kultury. Křesťané sebeuspokojení neuznávají a nepřipouští. Je podle nich symptomem poruchy mezilidských vztahů. Stejně tak pro islamisty je naprostým tabu. Židé masturbaci považují dokonce za hřích. 

Považovali masturbaci za nemoc

Jistý švýcarský lékař Samuel Tissot na konci 18. století tvrdil, že masturbace je nebezpečná pro fyzické i psychické zdraví. Podle něj mohla způsobit zmenšení či zakřivení penisu, impotenci, neplodnost, chronickou slabost, slepotu nebo třeba roztroušenou sklerózu. Jeho léčba, kterou začal provozovat, spočívala nejen ve svazování a vymýšlení pásů cudnosti, z nichž některé měly dokonce ostny, ale používaly se i skotské střiky, elektrošoky nebo dokonce kastrace.

Žijte zdravě, masturbujte

Masturbace je i přes její historický výklad naprosto přirozenou a zdravou věcí. Ačkoli o ní mnoho lidí nemluví, většina z nich ji pravděpodobně provozuje. Není to však nic, za co byste se měli stydět. Díky sebeuspokojení nejlépe víme, co a jak je nám příjemné, a lze si díky tomu lépe prožít sex s partnerem. Masturbovat ostatně můžete i při společných hrách v posteli a pomoci si navzájem. Ve vztahu tedy může i prospět. 

Nenahrazuje, doplňuje!

Nástup masturbace pocítí hlavně kluci v pubertě. V běžném životě není sice od věci se uspokojit, a to klidně denně, ale pozor! Stejně jako jiné, i zdánlivě neškodné věci, může masturbace vyvolat jistou závislost. Tedy ano, masturbujte, ale jen, když opravdu chcete. Pocit nutkavé potřeby vám ukáže, že už je to trochu moc. Rozhodně není v pořádku vyměnit sex za masturbaci a dávat jí přednost. Pak vás čeká nejen nevalné uspokojení s partnerem, ale také drobný pocit provinění. Doplňujte sex masturbací a nezapomínejte ani na sebe, ani na partnera.

Proč masturbovat?

Nejen že nám masturbace přinese uspokojení, ale také působí pozitivně na libido, pomůže uvolnit a lépe pak spíme. U žen může zvýšit šance na otěhotnění, mužům pomůže při poruchách erekce a je dobrou prevencí nádorů prostaty.

Užijte si co nejlépe

Na kvalitní masturbaci je potřeba čas. Ve chvíli, kdy ho máte, můžete začít. Pro lepší prožitek zkuste použít intimnější světlo, měnit ruce a pohybovat tělem a nezapomínejte také na své další erotogenní zóny. Zkuste třeba také změny polohy, masturbujte ve stoje, ženy mohou sáhnout i po vibrátoru.

Hlavně myslete nato, že je to přirozené a není důvod se při tom červenat.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články