Hodí se do obývacího pokoje stejný dřevěný obklad jako do ložnice?

dřevěný obklad

Pokud je dřevěné obložení vyrobeno z materiálu s neutrálním vzhledem, je určitě vhodné pro univerzální použití. Odpověď na otázku, zda se stejný dřevěný obklad hodí do obývacího pokoje i do ložnice, tedy nejspíš zní: proč ne? Ale může platit i opak – vše závisí na individuálních okolnostech. Volba je na vás. Někdy je lepší použít stejný obklad v celém bytě a jindy je vhodnější zvolit pro každou místnost jiný materiál či typ obložení. Máme pro vás pár informací pro oba případy.

Stejný dřevěný obklad ve vícero místnostech

Pokud chcete prostory bytu vzájemně propojit, může posloužit použití stejného dřevěného obložení ve vícero místnostech, které jednotlivé místnosti pocitově propojí. Může využít také kombinaci obložení ze stejného typu dřeva ve stejné barvě, ale s odlišnou povrchovou úpravou pro různé místnosti. Pokud jste konzervativnější a líbí se vám, když je vše kolem vás v jednom stylu, je toto řešení pro vás ideální.

Dřevěná podlaha, dveře, zárubně a okna z různých druhů dřeva. Někdy se stává, že se nastěhujeme do bytu či domu, kde výběr některých architektonických prvků již nemůžeme ovlivnit bez nákladné rekonstrukce. Jedná se zejména o podlahy, dveře, zárubně, okna, trámy, stropy, schodiště či kuchyňskou linku s dřevěnými dvířky. Pokud máte v interiéru až příliš různých dřevěných prvků, které působí nesourodě, je třeba k výběru dřevěných obkladů přistupovat velmi obezřetně. Volbou stejného dřevěného obložení s co nejneutrálnějším vzhledem do všech místností můžete design bytu či domu zharmonizovat. Je ale nutné vybrat obklady z materiálu, který se hodí ke všem ostatním dřevěným povrchům. Pro tento účel je velmi vhodné obložení z dubového dřeva s neutrálním vzhledem. Skvělým způsobem pro sjednocení designu interiérů s mnoha různými dřevěnými prvky jsou také mozaikové obklady a obkladové panely, které v sobě spojují vícero barev či druhů dřeva, které se v interiéru vyskytují a tím se různé druhy dřeva vzájemně efektně propojí.

V interiéru bez dřevěných prvků mohou obklady ze stejného dřeva v různých místnostech vytvořit přívětivý designový akcent, který celý obytný prostor vzhledově a psychologicky propojí, zateplí jej a přispěje k příjemné atmosféře v každém pokoji.

Kdy zvolit pro každou místnost jiné obložení?

Odlišné světelné podmínky v různých pokojích mají velký vliv na výběr obložení. Protože se jedná o velké plochy, dřevěné obklady světlých barev mohou místnosti prosvětlit či opticky zvětšit, zatímco obklady z tmavého dřeva mají schopnost vytvořit v pokoji intimnější atmosféru či prostor zútulnit. V tomto případě jsou rozhodující především vaše přání a potřeby.

Pokud budete chtít dodat ráz luxusu a elegance sluncem zalitému velkému obýváku, s klidem použijte obklady tmavé barvy. U menšího obýváku s malými okny by tmavé obložení mohlo prostor určený pro denní aktivity opticky zmenšit a ztmavit, proto bude lepší zvolit obložení v bílé barvě nebo nějakém světlém odstínu.

V ložnici naopak může být zútulnění a ztemnění prostředí pomocí tmavého obložení žádoucí – třeba, když po nočních směnách spíte ve dne. I když pro ložnice se obvykle používají světlejší barvy dřeva – javorsvětlý dub nebo bukjasansmrk či borovice. U ložnice se doporučuje obložení v odstínech teplejších barev, které podpoří pocit tepla a relaxační atmosféru.

Správná barva a styl pro každý pokoj – aby zařízení bytu nepůsobilo jednotvárně, pomocí různých dřevěných obkladů můžete doladit design každého pokoje podle toho, zda je zařízen v rustikálním, skandinávském, minimalistickém či jakémkoli jiném stylu, ve světlé či tmavé barvě, s moderním či vintage zařízením. Můžete zkusit i různé umělé barvy obkladů – třeba do dětského pokoje.

Optické oddělení různých zón v jednoprostorovém interiéru či v mezonetovém bytě můžete excelentně vyřešit použitím různých barev či povrchových úprav dřevěných obkladů. Pokud váš obytný prostor pozůstává z jedné místnosti, použití různých dřevěných obkladů vám pomůže opticky oddělit části bytu určené pro spánek, práci, posezení či vaření. Dřevo současně design místnosti příjemně sjednotí.

Rozdílné požadavky na funkčnost obložení v různých místnostech jsou důvodem pro použití obkladů se speciálními vlastnostmi:

Akustické panely jsou vyrobeny z lamel z masivního dřeva zasazených do podkladových desek z recyklovaného materiálu z PET lahví, které působí jako pohlcovač zvuku. Akustické panely oceníte nejen v hudební zkušebně, ale i v obýváku s domácím kinem či v ložnici. Doba dozvuku v místnosti navíc ovlivňuje naše osobní vnímání toho, zda se v místnosti cítíme příjemně. S akustickými panely a správnou aplikací lze výrazně zlepšit akustiku místnosti.

Dřevěné obklady do kuchyně a koupelny jsou vyrobeny z masivního exotického dřeva a lze je použít všude tam, kde se obvykle používají skleněné nebo keramické obklady stěnTropické dřevo, ze kterého se vyrábí – obvykle ve formě mozaiky – je typické velkou tvrdostí a odolností vůči vodě. Pro umístění na zdi ve sprchovém koutě či za vanou se sice nedoporučuje, ale na obložení všech dalších prostor v koupelně či kuchyni je ideálním a velmi atraktivním materiálem.

Rozhodli jste se pro stejné obložení v celém bytě, anebo se vám více hodí mít v každém pokoji jiné? Tak či tak – pokud se váš výběr řídil tím, co se vám líbí a co nejlépe uspokojí vaše potřeby, dřevěné obklady pomůžou vytvořit ve vašem obydlí životní prostor, ve kterém se budete cítit skvěle. Pokud ještě nemáte vybráno, určitě si ze široké nabídky dřevěných obkladů a dalších dřevěných doplňků vyberete zde.

Podle jakých kritérií můžete vybírat?

Abyste si mohli obklady vybrat co nejkomfortněji, v nabídce Drdlik.cz můžete využít filtr, ve kterém lze vyhledávat obklady podle mnoha různých kritérií, jakými je například barva, typ dřeva, funkčnost, velikost, struktura povrchu, způsob instalace či množství dalších vlastností. Konečně si můžete upravit interiéry do podoby, jakou si zasloužíte.

web s dřevěnými obklady

Při výběru obkladů se poraďte s odborníky

Můžete se také poradit s odborníkem prostřednictvím e-mailu info@drdlik.cz či telefonicky – od pondělí do pátku od 7.00 do 15.00 hod. na telefonním čísle +420 7321 583 503 nebo si můžete vyžádat zaslání vzorků obkladu a prohlédnout a osahat si je v reálu, v pohodlí domova.

Instalace dřevěných obkladů

A nemusíte se obávat ani samotné instalaceMontáž dřevěných obkladů je tak snadná, že v naprosté většině případů ji uživatel zvládne svépomocíDřevěné obklady lze upevnit na stěny i na strop. Pouze v případě, že si bydlení chcete vylepšit zcela bez práce, objednejte si montáž u odborné firmy, každý zručný truhlář to zvládne.

banner

Vyzkoušejte léty prověřenou klasiku a vyšperkujte si svůj interiér dřevěnými obklady do podoby, do které se zaručeně zamilujete.

V nabídce Drdlik.cz si určitě vyberete. Rodinná firma s tradicí od roku 1989.


Další články