Mnohostranné využití kurkumy

kurkuma

Kurkuma může na první pohled připomínat zázvor, ale možnosti jejího využití jsou rozmanitější. Používá se nejen jako koření, barvivo, ale také v léčitelství. Domovinou kurkumovníku je Indie, kde se také nejvíce pěstuje. Na tuto rostlinu však můžete narazit třeba i na Jamajce nebo v Peru.


Historie kurkumy

Pro skvělé barvicí schopnosti bývá kurkuma nazývána „indický šafrán“, a právě proto se začala hojně pěstovat již před 2000 lety. Původně sloužila Indům k barvení oděvů na sytě žlutou, později ji také využili mniši k barvení svých šatů. Dnes se kurkuma jako barvivo využívá zejména v potravinářském průmyslu a dává typickou barvu plnotučné hořčici nebo bezvaječným těstovinám. V domácnosti ji také můžete využít o Velikonocích k barvení vajíček. Kurkuma zároveň zvyšuje trvanlivost potravin.

Čtěte také:  Bazalka chutná, voní a pomáhá

Kurkuma v kuchyni

V kuchyni se nejběžněji používá usušená a rozdrcená na jemný prášek. Známá směs zvaná kari se často skládá z různých druhů koření, ale jejím základem je kromě koriandru, semínka hořčice, pepře, římského kmínu, pískavice a zázvoru právě kurkuma. Známý je též nápoj „zlaté mléko“, který je oblíbený hlavně v Asii a podporuje imunitu a funkci jater. Doma si jej můžete snadno připravit tak, že smícháte kurkumu, kardamom, chilli a zázvor s rostlinným nebo kokosovým mlékem a chvíli vše povaříte. Dle libosti pak můžete s kořením experimentovat a přidat například skořici nebo špetku pepře. Denní pití tohoto teplého nápoje významně podpoří vaše zdraví. Pokud by vám mléko nevyhovovalo, můžete zkusit přidávat kurkumu do ranního smoothie.

kurkuma

Kurkuma jako přírodní lék

Pravidelná konzumace kurkumy tlumí zánětlivé procesy v těle. Její využití je ale ještě širší a ze směsi dvou lžic medu, lžíce bílého jogurtu, lžíce sušené kurkumy a pěti kapek citronu, si můžete vyrobit vyživující pleťovou masku.


Další články