Jak předcházet rýmě a virózám

rýma a nachlazení
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Rýma trvá přibližně sedm dní, ale když ji léčíte, zbavíte se jí už za týden. Toto satirické pořekadlo je hořce pravdivé. Rýmou, kterou mají na svědomí viry, trpí na podzim většina z nás a často je s ní obtížné přečkat den a poté i noc. Její léčba spočívá spíše v pravidelném uvolňování dýchacích cest smrkáním a používáním kapek nebo spreje do nosu. Pomoci také může inhalace a dočasně i větrové bonbony. Nejlepší obranou proti ucpanému nosu je ale prevence.

Prevence je základ

Virů kapénkové infekce je celá řada a stoprocentní prevence neexistuje. Vždy je ale lepší zdravotním obtížím předcházet dobrou životosprávou a pohybem. Tělo si tak vybuduje přirozenou imunitu, která lépe odolává útokům virů. Snažte se dodržovat tyto jednoduché zásady.

1. Celoročně se pohybujte a udržujte vaše tělo v kondici.
2. Celý rok jezte dostatečné množství ovoce a zeleniny bohaté na vitamín C (skvělý je šípek nebo zázvor).
3. V období viróz se pokuste vyhýbat skupinám nachlazených lidí.
4. Spěte ve vyvětrané a dostatečně vlhké místnosti, to viry nemají rády.
5. V období viróz si častěji myjte ruce.
6. Vyhýbejte se stresu.

Čtěte také:  Rady pro dobrý spánek

Virózu nepřecházejte

V poslední době je populární tyto běžné virózy „přecházet“. Podle odborníků by se ale ani takové nemoci jako je rýma se zvýšenou teplotou neměly podceňovat, zejména pokud se dotyčný během dne pohybuje v kolektivu v práci. Kapénkové infekce se snadno přenáší a je pravděpodobné, že budou nakaženi i kolegové nemocného. Proto je lepší si vzít například tři dny volna a virózu vyležet nebo využít tzv. sick days. Další nepříjemný fakt, na který lékaři upozorňují, je skutečnost, že časté „přecházení“ viróz může vést k srdečním nebo psychickým problémům.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články