Ekologická soutěž E.ON Energy Globe spěje do finále. Hlasujte pro vašeho favorita a vyhrajte hodnotné ceny

ekologie
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Soutěž o nejlepší udržitelný projekt Česka E.ON Energy Globe pokračuje již čtrnáctým ročníkem. Z šestice finalistů, které vybírala odborná porota i veřejnost, získá odměnu 300 tisíc korun ten, kdo obdrží od veřejnosti nejvíce hlasů. Výsledek můžete ovlivnit i vy na stránce www.energyglobe.cz a ještě k tomu na vás čekají zajímavé ceny.

Finalisté E.ON Energy Globe 2022

Ze 165 nominovaných projektů se do finále dostalo šest nejlepších. Pět z nich vybrala porota složená z odborníků. Jeden vybrala veřejnost prostřednictvím takzvané divoké karty. „Projekty z tzv. divoké karty byly zaměřeny na téma energetických úspor. Právě na ně se v E.ONu také zaměřujeme – a pomáháme s tím i našim klientům. Pro ty se šetření energiemi stává kvůli aktuální situaci na trhu velmi důležitým tématem. Lidé i firmy řeší, jak snížit svou spotřebu a jak ušetřit. Například zájem o fotovoltaiky se meziročně navýšil víc než čtyřikrát. Téma úspor a udržitelnosti se aktivně snažíme propagovat, protože teď je hned z několika důvodů důležitější než kdy předtím. A právě s propagací udržitelnosti nám výrazně pomáhá soutěž E.ON Energy Globe,“ dodává Claudia Viohl a vystihuje tak hlavní cíl soutěže, kterým je ochrana přírody a ekologie.

Divokou kartou je letos společnost Wienerberger, a to díky inovativnímu řešení solárního modulu přímo do střešní krytiny. Odpadá tak instalace panelů a získávat energii ze slunce tak mohou i historické budovy a další zájemci, kteří nechtějí esteticky znehodnocovat střechu.

Dalším finalistou je energeticky soběstačná obec Kněžice, kde již od roku 2006 funguje bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Místní jsou tedy nezávislí na externích řešeních. Ve finále se představí i společnost Myco, která vyrábí z hub ekologickou rozložitelnou náhradu za jednorázové plastové výplně. Dalším ze šestice je projekt úsporného řízení osvětlení Savee, který umožňuje optimalizovat svícení i ve starých objektech. Do finále také patří revitalizovaný rokycanský biotop raků zlepšující podmínky pro život vzácného raka kamenáče a také obec Rybí, která si pomocí 190 domovních čističek napojených na centrální systém samostatně řeší čistění odpadních vod.

Každý z finalistů má svého patrona z řad známých osobností, kteří projektům pomáhají sbírat hlasy.

Hlasujte a vyhrajte

V ekologické soutěži E.ON Energy Globe 2022 můžete vybírat své favority až do konce září. Vyhlášení proběhne 22. října 2022 a bude přenášeno Českou televizí. Vylosovaní hlasující mají možnost vyhrát ceny v hodnotě až 20 tisíc korun.


Další články