Lednici s mrazákem nebo každé zvlášť?

lednice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pokud zařizujete domácnost, je mnoho věcí, které je třeba promyslet. Některé z nich se mohou jevit jako banality, ve skutečnosti však jejich špatný výběr může zkomplikovat život, typickým příkladem je volba lednice.

Řešení pro malé domácnosti

V malých domácnostech čítajících maximálně 2 osoby zpravidla stačí malá lednice s mrazákem. I v menších bytech je ale potřeba dělat kompromisy, a tak rodiny s dětmi často volí kombinovanou ledničku, která kromě chladničky disponuje dostatečně velkým mrazákem. Podle volného místa v kuchyni je možné volit šířku od 40 do 70 cm, přičemž nejběžnější šíře je 60 cm pro 299 litrů potravin.

Řešení pro větší byty a domy

Do větších bytů nebo domů, kde žijí celé rodiny, je určitě nejvhodnějším řešením pořízení buď velké kombinované chladničky nebo americké lednice a samostatného mrazáku. Šíře americké lednice se pohybuje okolo 90 cm a její předností je rozhodně prostornost.

Jaký zvolit mrazák?

Rozhodnete-li se pro samostatný mrazák, nabízejí se dvě možnosti:

  • šuplíkové mrazáky
  • pultové mrazáky

Obě řešení mají své výhody, ale do domácností jsou častější volbou šuplíkové. Jejich konstrukce je vertikální a umožňuje třídit potraviny do jednotlivých zásuvek. Jejich objem opět závisí na vašich potřebách. Výhodou pultových mrazáků, které jsou známé především z obchodů, jsou lepší izolační vlastnosti a vzhledem k absenci zásuvek lze jejich prostor maximálně využít. Na druhou stranu jsou potraviny hůře přístupné.

Mrazáky lze rozdělit do tří kategorií. Ty malé pojmou maximálně 150 litrů, střední až 250 litrů a velké poskytují ještě větší objem.

Spotřeba energie

Pří nákupu nového zařízení věnujte pozornost energetickému štítku, který zobrazuje úroveň spotřeby elektrické energie na šále A až E (někdy i G). Nejúspornější typy mohou být označeny A+++. Proto při nákupu porovnávejte několik produktů.


Další články