Vybíráme notebook pro školáka na prvním stupni ZŠ

notebook pro děti
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Počítačová gramotnost a s ní spojená výuka výpočetních technologií je stejně důležitá jako čtení nebo psaní. I proto se nároky na studenty mění. Zatímco na přelomu milénia se výpočetní technika na základních školách vyučovala sporadicky v posledních ročnících, dnes je samozřejmostí již na prvním stupni.

Notebook s minimálními nároky

Nároky na odpovídající domácí vybavení se odvíjejí od věku školáka. Žáci prvního stupně si při plnění domácích úkolů mohou vystačit s vybavením rodičů, ovšem v případě distanční výuky to nemusí stačit, zejména z důvodu, že rodič potřebuje vlastní laptop používat k pracovním povinnostem.

Dětem na prvním stupni ZŠ postačí levné notebooky základních komponentů. Rodič by se v takovém případě mohl pohybovat v rozpočtu okolo 10 tisíc korun. Při výběru základních notebooků dbejte především na tyto parametry, kterými by měl být přístroj vybaven:

  • Operační systém Windows (minimálně verze 10, ev. 10 S, ale pozor verze „S“ je omezena aplikacemi z Windows Store a nelze vybrat jiní prohlížeč než Edge). Jiný operační systém (např. MacOS nebo Linux) nedoporučujeme vzhledem ke školní výuce na Windows.
  • Postačí běžné hardwarové vybavení, i tak půjdou hrát základní hry, sledovat filmy a podobně.
  • Optimální displej (minimálně 13 palců, max. však 15).

Současně nezapomeňte na kancelářský balík MS Office, což představuje nemalou investici, se kterou je potřeba počítat i přesto, že bude malý student potřebovat s největší pravděpodobností jen Word. Balíček stojí přibližně 2000 Kč na rok, případný jednorázový nákup vyjde zhruba na dvojnásobek. Alternativou jsou zdarma dostupné freeware kancelářské balíčky jako například Libre Office či Open Office.

Další vybavení

S notebookem doporučujeme zakoupit i základní příslušenství. Dětem pořiďte myš, ať se s ní naučí pracovat, a rozhodně je nenechávejte užívat pouze touchpad. Pro lepší komunikaci s vyučujícím je vhodné zakoupit i mikrofon. V obou případech se jedná o investici v řádu stokorun.

Lze uvažovat o doplňcích, jako jsou inkoustové nebo laserové tiskárny či skenery, které využije celá rodina.


Další články