Konec léta a loučení se s chalupou

chalupa
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Také máte svou chalupu (letní sídlo) tak rádi, že se s ní rozloučíte na konci léta pořádným úklidem? To je jen dobře, protože si můžete pak užít nerušený a pohodový podzim, než chalupu úplně zazimujete. A na konci léta (začátkem podzimu), kdy je počasí ještě přívětivé, se úklid provádí nejlépe.

Umývat okna když je chladno a prší, není zrovna nejlepší nápad. Takto můžete ještě vyprat veškeré textilie, jako jsou záclonky, závěsy, přehozy, polštářky, povlečení a vše bude lépe usýchat. Chalupu je potřeba zkontrolovat, utěsnit škvíry, pořádně uklidit a vyvětrat. S takovým velkým úklidem vám může pomoci čištění ozonem. Díky němu se zbavíte různých neřádů (bakterií, mikrobů, roztočů).

Dezinfekce ozonem

Díky ozonování se zbavíte nejen roztočů a mikrobů, ale i různých pachů. A že se jich za celé léto nasbírá. Ze zavařování, pečení, smažení, grilování, a pokud jste kuřáci, pak je tím tuplem vhodné se zbavit zápachu z cigaret. Možná máte i domácí mazlíčky. Dezinfekce ozonem vyčistí a zbaví chalupu zápachu i alergenů uplívajících na zvířecí srsti. Ozonování je vhodné provádět 2 x do roka. Jednou než chatu úplně zazimujete a podruhé, až se do ní na jaře zase vrátíte. Zbavíte se tak klasického nevětraného zápachu a zatuchliny.

Letní úklid

Úklid v létě je mnohem příjemnější, než úklid během podzimu, kdy si chceme chalupu ještě užít včetně podzimní relaxace. Co můžeš udělat hned, neodkládej na potom. Když zmíníme podzimní únavu, asi víte, oč jde. Podzim je období únavy a chřipek. Proto je lepší si úklid odbýt na konci léta a během podzimu odpočívat, srkat horký čaj s medem a citronem, šetřit své síly. Navíc provádět velký úklid chaty někdy na konci října a poté velký úklid hned v prosinci u vás doma by vás mohlo značně vyčerpat.


Další články