Jak vyprat skvrny od vína? Rychlé jednání a správný postup rozhoduje

skvrna od vína
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Stačí chvilka nepozornosti nebo neopatrný pohyb a skvrna od vína je na světě. Když skončí na stole nebo třeba na linu, nejde o žádnou tragédii. Nicméně ve chvíli, kdy se víno vylije na oblíbený koberec, pohovku, nebo třeba oblečení, už je to horší. I když v takovou chvíli může skvrna působit děsivě, není třeba ztrácet hlavu – při rychlém a správném jednání ji lze totiž poměrně snadno odstranit. Pojďme se podívat jak na to.

Nejdůležitější je rychlost

U rozlitého vína je velmi důležité jednat okamžitě. Obzvlášť u toho červeného, které se do textilních vláken vpíjí velmi rychle. Když budete čištění odkládat a necháte víno zaschnout, už ho z látky možná nikdy nedostanete. Jakmile ale zareagujete hned, je velká šance, že skvrnu úspěšně odstraníte.

Úplně prvním krokem by mělo být odsátí vína pomocí papírových utěrek. Dříve než se všechno vsákne do tkaniny, použijte jakýkoliv papírový ubrousek nebo kapesník a pokuste se pomocí něj co nejvíce vína odsát. Současně s tímto krokem lze skvrnu polít minerálkou, aby se víno naředilo a nadělalo co nejmenší paseku. Víno pak společně s minerálkou odsajete o něco snadněji.

rozlité víno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Na bílou látku použijte citron

Možností, jak v čištění pokračovat, existuje několik. První z nich je citronová šťáva – nakapejte ji přímo na skvrnu, nechte několik minut působit a pak látku přeperte ve studené vodě. Jde-li o věc, kterou lze prát v pračce, dejte ji ihned poté vyprat. Pokud se jedná třeba o koberec, vydrhněte ho pomocí houbičky a mýdlové vody. Je ale třeba myslet na to, že kyselina obsažená v citronu by mohla narušit barvu látky – proto citronovou šťávu použijte pouze na bílé textilie.

Bílé víno je skvělým čističem na červené víno

Ačkoliv tento postup může znít zvláštně, je skutečně účinný – jednoduše polijte skvrnu od červeného vína bílým vínem. Bílé víno totiž obsahuje kyselinu vinnou, která dokáže barvivo z červeného vína skvěle rozpustit. Následný postup je stejný jako u citronové šťávy – nechte několik minut působit, poté látku přemáchněte a nakonec vyperte.

Čtěte také:  Jak odstranit skvrny od propisky z oblečení

Rychlou pomoc představuje kuchyňská sůl

Ne vždy musíte mít zrovna po ruce citron nebo bílé víno. Zato sůl má doma každý a je také velmi účinná v boji proti vinným skvrnám. Zkrátka skvrnu posypte – a vůbec nešetřete. Zasypte ji solí úplně celou. Sůl je třeba nechat působit alespoň čtvrt hodiny, na koberci klidně hodinu. Během této doby vytáhne z vína vlhkost a spolu s ní i červené barvivo. Poté je postup opět stejný jako u předchozích způsobů.

Na zaschlé skvrny pomůže ocet nebo mléko

Snad každý, kdo se stará o domácnost, ví, že ocet dokáže pomoci se spoustou věcí. Skvrny od vína nejsou výjimkou. Ocet je vhodné použít spíše ve chvíli, kdy už víno stihlo zaschnout. Připravte teplou octovou lázeň, nebo smíchejte pár lžic octa se 3 litry vody. Ušpiněnou textilii do octového nálevu ponořte a nechte působit zhruba 30 minut. Pak látku opět klasicky vyperte v pračce.

Podobně bude fungovat také mléko. Ponořte látku s vinnou skvrnou do teplého až horkého mléka a nechte ji máčet tak dlouho, dokud se víno nezačne uvolňovat. To může trvat zhruba 20-30 minut.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články