Jak odstranit skvrny od propisky z oblečení

propisky
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Stačí trochu nepozornosti nebo nervozita při důležitém obchodním jednání a na světě je skvrna na oblíbené halence či košili, která se tvrdošíjně odmítá „vzdát“ po použití obyčejného mýdla. Naštěstí existují jiné efektivní způsoby, jak odstranit propisku z oblečení.

Vyzkoušejte lak na vlasy nebo „kouzla“ s lihem

První tip je určen spíše pro dámy, neboť vyžaduje použití laku na vlasy. Tím stačí skvrnu postříkat a nechat asi 5 minut působit. Poté otřeme postižené místo hadříkem navlhčeným mýdlovou vodou a prádlo dáme vyprat běžným způsobem do pračky.

Další doporučovaný postup radí před vložením textilie do pračky otřít skvrnu lihem a poté nanést mýdlo a trochu čpavku. Ovšem pozor, líh může spolu se skvrnou odstranit i barvu z látky. Pozor tedy hlavně na barevné košile.

Čtěte také:  Ach ty afty. Jak vznikají a jakým způsobem se jich zbavit?

V případě, že to nepomohlo a látka to umožní, můžete skvrnu zkusit vyčistit ještě i peroxidem vodíku. I v tomto případě však předem na méně viditelném místě raději otestujte, zda nedojde k odbarvení oděvu.

Případně můžete před nanesením lihu použít horký glycerin. Tím prakticky nahradíte čpavek, takže poté už stačí na skvrnu použít mýdlo a případně opět dočistit peroxidem vodíku. Některé zdroje rovněž jakékoli další prostředky vynechávají a radí skvrnu pouze otřít teplým lihem a vyprat.

Pomůže Savo, Jar nebo žlučové mýdlo

Univerzálním prostředkem, který si poradí s mnoha druhy skvrn, je též žlučové mýdlo. Zabrat by mělo i na poměrně rozsáhlé skvrny od propisovací tužky. Postačí je potřít mýdlem a poté opět prádlo vyprat jako obvykle.

Velmi úspěšným „bojovníkem“ s těmito typy skvrn je alternativa oblíbeného Sava. Přípravek na prádlo se nazývá Savo Perex a lze v něm prát jak prádlo bílé, tak i to barevné.

Čtěte také:  Jak se zbavit kopřiv bez chemie

Někteří uživatelé mají velmi dobrou zkušenost i s obyčejným Jarem na nádobí. Ono „tajemství“ tkví v odmašťující funkci tohoto přípravku. Postačí nalít na skvrnu a namočit. Následně látku jemně promněte. Pokud napoprvé tento postup nezabral, můžete i opakovat.

Byť některé zdroje doporučují použít i odlakovač, který mají zejména dámy také často po ruce dokonce i v kabelce mimo domov, mějte na paměti, že může rovněž způsobit odbarvení textilie.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články