Jak správně prát spodní prádlo? Pozor na časté chyby

podprsenka
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Při praní se často dopouštíme chyb, které si ani neuvědomujeme. Nejčastěji k nim dochází při praní spodního prádla, které je na špatné zacházení nejnáchylnější. Jelikož je obvykle velmi jemné, tak se snadno poškodí a špatným praním se navíc zkracuje jeho životnost. Pojďme se proto podívat na nejčastější chyby při praní spodního prádla a na to, jak se jim vyhnout.

Spodní prádlo perte samostatně a na nejšetrnější programy

Čím jemnější spodní prádlo, tím jemnější zacházení vyžaduje. Ty nejcitlivější kousky je dokonce lepší vůbec nedávat do pračky a prát je raději v ruce. Pokud se vám do toho nechce, nebo jste zkrátka přesvědčeni, že materiál v pračce vydrží, zvolte ten nejšetrnější možný program a teplotu vody maximálně do 40°C.

Častou chybou je praní spodního prádla společně s ostatním prádlem. To není příliš vhodné, jelikož spodní prádlo vyžaduje praní bez aviváže a se speciálním přípravkem na jemné prádlo. Samozřejmě nezapomeňte i spodní prádlo rozdělit podle barev podobně jako se to dělá u ponožek, nebo když perete košile.  A co se následného sušení týče, žádnému spodnímu prádlu příliš nesvědčí pobyt v sušičce. Vždy je vhodnější přirozené schnutí na šňůře.

Čtěte také:  Jaký vliv má dekofeinace na chuť kávy

Na podprsenky buďte obzvlášť opatrní

Podprsenky jsou tím vůbec nejnáchylnějším prádlem na nevhodné zacházení. Citlivá totiž není pouze jejich látka, ale také výztuže, výplně a pružné materiály, díky kterým drží podprsenka na těle tak, jak má. Nejvhodnějším způsobem, jak bezpečně vyprat podprsenku, je proto samozřejmě ručně. Když však budete postupovat správně, lze podprsenky bezpečně prát i v pračce.

Podprsenky by měly být při praní v pračce v každém případě zapnuté a uzavřené v pracím sáčku. Ten zabrání poškození zapínání a krajek a také ostatního prádla, které by mohlo zapínání podprsenky poničit. Navíc vám pomůže předejít nepříjemnému problému, kdyby se z podprsenky náhodou uvolnila kostice. Místo toho, aby nadělala v pračce paseku, zůstane zkrátka v sáčku.

reklamní prostor

Ponožky jsou malou výjimkou

Přestože výše píšeme, že spodní prádlo by se mělo prát od toho ostatního vždy odděleně a navíc bez aviváže, tak je tu jedna výjimka – ponožky. Ty můžete bez obav prát i s jiným prádlem, které snese stejnou teplotu (do 40°C). Jen je samozřejmě třeba roztřízení podle barev. Dokonce i aviváž je v případě ponožek vítaná. Jelikož ponožky nebývají z tak jemného materiálu jako ostatní spodní prádlo, nemusíte se obávat, že by je mohla poškodit.

Jediným takovým pravidlem, které byste měli dodržovat, ale pravděpodobně tak nečiníte, je prát ponožky naruby. Alespoň tedy ty barevné. Předejdete tím totiž blednutí barev a ponožky tak vydrží o poznání déle jako nové. Ponožky lze jako jediné spodní prádlo umístit i do sušičky, nicméně i do té by měly přijít raději naruby.

Čtěte také:  Jak nejlépe zabalit oblečení při stěhování?

Pozor dejte i na spodní košilky a korzety

Košilky a korzety nejsou v dnešní době příliš častým prádlem, přesto své zastánkyně určitě mají. Co se jejich praní týče, jak při něm postupovat závisí především na tom, zda mají kostice či výztuže. Pokud ano, do pračky je raději vůbec nedávejte, nebo jen na vlastní riziko do pracího sáčku, pokud se do něj vejdou. Úplně ideálně je však perte zkrátka v ruce.

Pokud žádné výztuže ani kostice nemají, klidně můžete košilky umístit i do pračky. Vždy se však řiďte pokyny uvedenými na štítku. Obvykle se smí prát pouze do 30 °C,v pracím sáčku a na jemný program.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články