Jak je to doopravdy s kofeinem? Držte se hesla „všeho s mírou“

káva
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

O kofeinu již bylo napsáno tolik článků a studií, že z toho jde hlava kolem. Některé odborné práce vyzdvihují pozitivní účinky na organismus, jiné se zaměřují na negativa. Pokud se ovšem budete držet rčení „všeho s mírou“, rozhodně lze říci, že pozitiva kofeinu na lidský organismus jsou velmi lákavá.

Pozitiva kofeinu

Kofein se v lidském organismu přirozeně nevyskytuje. Avšak tento přírodní stimulant lidé užívají po dlouhá tisíciletí, a tak víme, že neškodí zdraví jako třeba tabák nebo alkohol. Mezi jeho hlavní přednosti patří stimulace mozkové činnosti, čímž se oddaluje únava. Studentům může pomáhat se soustředěním, při stresu a vhodný je třeba také pro řidiče nebo pracovně vytížené manažery. Vědci rovněž zjistili, že potlačuje deprese a zlepšuje náladu. Někteří mu dokonce přisuzují ochranu před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Kofein má také lehce projímavé účinky, což někteří mohou brát jako výhodu, jiní naopak. Ovšem pravidelné vyprazdňování je ze zdravotního hlediska velmi důležité. Na druhou stranu nadměrná konzumace kofeinu vede k průjmu.

biosil

Negativa kofeinu

Nadměrné požívání kávy, koly či černého čaje může vést k závislosti na kofeinu. Toto je nebezpečné hlavně u koly, která navíc obsahuje cukr. Moc kofeinu může vést k třesu, bolestem hlavy, nadměrnému pocení a pocitu únavy. Dalším projevem předávkování je nepravidelný tep a bušení srdce. Proto by si jej zejména těhotné ženy měly odpustit.

Spánek a kofein je pak kapitola sama pro sebe. Kofein oddaluje usínání, proto by se například poslední káva měla konzumovat šest hodin před ulehnutím.

Alternativa kofeinových nápojů

Chcete-li se vyhnout nápojům s kofeinem, bezpečnou alternativou jsou tablety Kofex, které obsahují 40 mg kofeinu a 10 mg guarany. Tento rostlinný výtažek můžete zakoupit pohodlně online na e-shopu Gigalekarna.cz, kde seženete i řadu dalších doplňků pro vaše zdraví.


Další články