Jídelní stůl si zaslouží pečlivý výběr a vaši pozornost

jídelní stůl
Zdroj obrázku: CRAFT24 / Shutterstock.com

Máte-li samostatnou jídelnu, je volba stolu lehčí – můžete dle prostoru volit stoly čtvercové, obdélníkové, oválné nebo kulaté a neomezovat se ve volbě designu. Jídelní kout v kuchyni už bohužel přináší jistá omezení ohledně volného prostoru, ale i tak se jistě dá vybrat krásný jídelní stůl, který vám bude dělat radost.

Co je trendy?

Trendy se nenechte zbytečně strhnout, klíčové je především to, co se líbí vám. Určitě ale není na škodu zohlednit styl nábytku v místnosti. Dnes si můžete koupit krásné stoly z tradičního masivu, ale také různé jiné materiály, jako je kov, laminovaná či dýhovaná dřevotříska, sklo nebo plast.

Jaké nohy?

Nohy stolu udávají styl, takže určitě nepodceňte jejich tvar nebo počet. Tradiční jsou samozřejmě čtyři nohy, ale u méně typických tvarů můžete využít klidně i jen jednu nohu uprostřed, která pak nikde nezavazí. Některé stoly také bývají podloženy podnožemi, kdy jsou nohy spojeny do tvaru U nebo T.

Variabilita

Pro jídelní stůl by měla být typická také dostatečná variabilita. Jestliže občas plánujete větší oslavy, oceníte stoly rozkládací. Možností je dnes skutečně hodně a rozkládací systémy bývají často velmi důmyslné. Můžete si pořídit také stoly se sklápěcí deskou, nebo systém připomínající obálku. Někdy se také nohy k jídelnímu stolu vysouvají spolu s deskou.

Snadno ukrýt

Pokud máte malý byt, a ještě menší kuchyň a často bojujete s místem, mohou být řešením i zcela schovatelné stoly. Výrobci dnes poskytují také stoly, které můžete nejen sklopit nebo různě zasunout, ale jsou i takové, které lze zcela schovat díky různým speciálním systémům. Dají se například snadno umístit včetně jídelní desky ve skříňce pod televizí nebo v prostoru pod pracovní kuchyňskou deskou. Jsou to skutečně chytrá řešení, ale samozřejmě vždy na míru, takže je třeba počítat s vyšší cenou.


Další články