Jak vybrat potah na sedačku? Myslete na odolnost a gramáž

pohovka
Zdroj obrázku: Papah-kah / Shutterstock.com

Chcete si vyměnit potah na pohovce? Pokud je konstrukce kvalitní a pořád ještě dobrá, zatímco potah už zažil své, může to být skvělá cesta, jak dát sedačce novou šanci na život. Jak ale vybrat kvalitní potahovou látku? Základním parametrem je rozhodně gramáž na metr čtvereční. Kromě toho byste také měli důkladně zvážit její odolnost vůči otěru.

Vyšší gramáž znamená také vyšší pevnost a odolnost

Než se pustíte do koupě potahové látky, přemýšlejte nad tím, jakému zatížení bude vaše sedačka vystavena. Podle toho si vyberete dostatečně kvalitní látku a nebudete se muset obávat, zda se látka nebude třepit nebo prodírat. Při výrobě sedaček se často používají potahové látky s gramáží od 140 g/m2, ale na větší vytížení jsou lepší sedačky s vyšší gramáží, a to od 300 g/m2.

Odolnost vůči zašpinění

Určitě doma nikdo nestojí o sedačku, na které je vidět doslova každý flek. Při výběru potahové látky je vhodné myslet na náročnost její údržby a čištění skvrn. Dnes jsou v nabídce také různé speciální technologie, které udrží potah čistý a stálobarevný. Pokud chcete mít s údržbou co nejméně starostí, může to být dobré řešení i pro vás.

Vyberte kvalitní molitan

Kromě potahové látky je nesmírně důležité dobře zvolit také molitan. Je dobré vybrat molitany, které jsou dostatečně tuhé, aby se rychle neproseděly. Vždy se vyplatí raději vsadit na větší tuhost, protože molitan časem povolí, než abyste poté museli po pár letech molitan opět měnit.

Design je také důležitý

Neméně důležitý faktor je samozřejmě barva nebo vzor. Můžete si totiž vybrat tu nejkvalitnější potahovou látku, ale pokud nebudete spokojeni s barvou nebo tím, jak potah vypadá, je to k ničemu. Velmi oblíbené jsou aktuálně zejména příjemné odstíny hnědé a šedé, ale můžete vybírat také ze sytějších a výraznějších barevných provedení. Barva by měla ladit s nábytkem v obývacím pokoji a případně také s dekoracemi.


Další články