Jaké má výhody bydlení v bungalovu

bungalov
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Bungalovy se těší velké oblibě především u mladých rodin. Domek se dá navrhnout tak, aby se prakticky z jakékoliv místnosti dalo vstoupit na zahradu. Samozřejmostí je terasa. Jste tak v bezprostředním souznění s okolím a prakticky bez bariér, což nakonec oceníte i ve stáří.

Bungalov poznáte na první pohled

Bungalov je menší stavbou pravidelného půdorysu, který je často až čtvercový. Zpravidla nechybí vstupní veranda a terasa. Co jej však definuje, je jediné podlaží, někdy je přidáno takzvané půlpatro, což ale v našich končinách nebývá obvyklé. Střecha má nízký sklon, někdy může být plochá.

Z toho vyplývá, že bungalovy jsou vhodné na rovné pozemky s větším užitným prostorem. Naopak se nehodí na svahy nebo na pozemky, kde by nezbýval prostor pro zahradu. Z estetického hlediska je stavba bungalovu vhodná spíše do moderní zástavby. Nízké rozlehlé domky totiž neladí s typickou českou venkovskou architekturou. Bungalovy jsou z historického hlediska plodem kolonialismu. Z Indie se poté jejich obliba přesunula do Severní Ameriky a poté až do Evropy.

Projekt bungalovu

Projekty bungalovů se řídí stejnými pravidly jako projekty rodinných domů. Pokud o novostavbě bungalovu uvažujete, veškeré vaše požadavky a představy pečlivě konzultuje s projektantem. Stavba musí být účelná a měla by přirozeně ladit s okolím, přičemž nesmí být opomenut okolní užitný prostor. Na paměti mějte především skutečnost, že bungalov zabere více plochy než klasický patrový rodinný dům. Na druhou stranu není jeho realizace tak finančně náročná.

Architekt rodinných domů Jan Pavel Vlček má s přípravou projektů bungalovů bohaté zkušenosti. V plzeňském studiu vám pomůže s návrhem, tím to ale nekončí. Samozřejmostí je pomoc s jednáním na úřadech, výběrem ověřených dodavatelů, se stavebním dohledem i kolaudací.

Zajímá-li vás cena projektu bungalovu, neváhejte se na studio obrátit s dotazem. Finální částka je totiž vždy individuální s ohledem na proporce domu a další faktory, které stavbu ovlivňují.

Shrnutí výhod bungalovu:

  • Jste blíže okolnímu prostoru,
  • bezbariérový přístup,
  • vhodné bydlení pro rodiny i seniory,
  • cena za stavbu (oproti rodinnému domu).

Další články