Jak ušetřit při nákupu herního notebooku

laptop
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nákup herního notebooku představuje nemalou investici. Jak zbytečně nevyhazovat peníze, na co se při výběru zaměřit a dá se v této sféře ušetřit?

Hardwarová výbava

Hardwarové parametry určují výkon notebooku, a právě ten je u herního zařízení naprosto stěžejní. Porovnáváme zejména následující:

Procesor aneb AMD versus Intel

Procesor je mozkem celého počítače a rychlost procesoru výrazně předurčuje rychlost celého zařízení a jeho schopnost zvládnout i náročné detaily. Současné procesory už jsou většinou čtyřjádrové, v těch starších najdeme jádra dvě.

Na trhu dominují dva hlavní výrobci, a to AMD a Intel. Obecně můžeme tvrdit, že za nižší cenu získáme u AMD také nižší výkon. Chceme-li si dnes zahrát většinu na trhu dostupných her, dá se říct, že podmínkou je pořízení alespoň procesoru Intel Core i5, lépe ale i7.

RAM

Větší paměť znamená plynulejší chod celého zařízení. Malou paměť poznáte snadno sami, notebook se zpomalí, s nadsázkou řečeno, do rychlosti právě probuzeného hlemýždě. Za minimální výkon moderních notebooků můžeme považovat 4 GB, lepší je ale pořídit si u herního modelu RAM ve velikosti 8 GB až 16 GB.

SSD disk

SSD disk by měl taktéž být standardní součástí. V porovnání s běžným otáčkovým diskem je totiž asi 10x rychlejší. Odezva samotného systému i spouštěných programů bude vpravdě blesková a rozdíl oproti plotnovému disku pozná i absolutní laik.

Grafika nVidia versus AMD

Grafickou kartu je potřeba volit vždy tzv. dedikovanou. Ta je na základní desce v podobě samostatného čipu. Má tedy vlastní paměť, nejlépe je, aby nabízela alespoň 4 GB. Proto je výkonnější. Nevýhodou je to, že se zahřívá, proto vyžaduje účinnější chlazení.

Velikost displeje

Větší pochopitelně znamená lepší, můžete počítat s příjemnějším zážitkem. Je nutné si ale uvědomit, že notebook s úhlopříčkou 17 palců (respektive 17,3″) není už příliš praktický na přenášení a jde spíše o alternativu klasického desktopu, jejíž místo bude na pracovním stole.

Rozlišení

Rozlišení není nutné v praxi příliš řešit, u herních notebooků se v současné době počítá s Full HD jako se standardem.

Zobrazovací technologie

Stále ještě se objevují starší TN zobrazovače. U herního notebooku však určitě sáhněte po IPS panelu. Poskytuje nejvěrnější zobrazení barev a velmi dobrý pozorovací úhel téměř 180°. navíc IPS vyniká i nízkou spotřebou.

Repasovaný herní notebook – způsob, jak ušetřit

Ujasnit si také musíme to, kolik za notebook na hry chceme a můžeme zaplatit. U levného herního notebooku za 15 000 Kč bude v porovnání se strojem za 30 000 Kč propastný rozdíl. Na nový notebook si v použitelné konfiguraci pro hry musíte připravit alespoň 20 000 Kč.

Neznamená to ale samozřejmě, že by se při nákupu nedalo ušetřit. Alternativou jsou repasované herní notebooky. Ty nabízejí dostačující výkon, spolehlivost a zároveň nižší pořizovací cenu.

Jedná se o modely z vyšších produktových řad daného výrobce, které se vrátily z předváděcích akcí či leasingů apod. Před prodejem prochází otestováním a případnou náhradou vadných dílů. Oproti zcela novým modelům nabízí slevu až 70 % a záruku na 12 měsíců.

Více na: www.incomputer.cz


Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru