Jak nejvýhodněji prodat dům, když ceny rostou

dům
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Prodej domu není procházka růžovým sadem. Možná jste si přečetli pár zobecňujících článků na internetu a propadli jste dojmu, že po nemovitostech je taková sháňka, že snad ani nebudete muset podávat inzerát. Jenomže ono se to samo neprodá – a ceny navíc rostou, což nutí kupce vybírat obezřetněji a více o nákupu přemýšlet. Vaše nemovitost tak může viset na síti třeba i půl roku, což je ostatně pro segment rodinných domů průměr. Nabízí se však několik možností, jak proces prodeje významně urychlit, ušetřit čas, a v konečném důsledku utržit větší částku. Prozradíme vám, jak na to.

Zkontrolujte údaje v katastru

Ještě než se uvelebíte v křesle a začnete zadávat inzeráty, prověřte vaši nemovitost v katastru. Můžete tak učinit osobně i online. A proč byste to měli udělat? Důvod je prostý – můžete narazit na nesrovnalosti, které by mohly protáhnout prodej domu, a v horším případě zájemce zcela odradit (např. když zjistíte, se je přístupová cesta zatížena věcným břemenem). Anebo se ochudit o peníze – vaše parcela může být větší, než si myslíte.

Legalizujte černé stavby

Pokud se na vašem pozemku nachází tzv. černá stavba (např. garáž, přístavba, kůlna…), měli byste ji zlegalizovat. Za určitých okolností udělují úředníci stavebního úřadu pokutu – není to však pravidlem, a to především v případě, že majitel nemovitost v takovém stavu zdědil.

Nechte si vypracovat cenový odhad

Střílet od boku se nevyplácí. Pokud vás napadlo, že cenu nastavíte „pocitově“, raději od takového záměru upusťte. Vymyšlená cenovka může vyjít, ale spíše budete muset s cenou dolů, čímž mnohé potenciální zájemce odradíte. Raději se rovnou obraťte na odborníka (odhadce) a nechte si vypracovat odhad ceny domu. Nemovitost prodáte mnohem dřív, a třeba nakonec i za víc, než kdybyste s cenou necitlivě hýbali.

Z časové náročnosti tohoto úkonu nemějte strach. Odhadci obvykle nabízí odhad nemovitostí online, takže vše vyřešíte na dálku rychlostí blesku.

Postarejte se o lepší dojem

Jakmile budete mít za sebou technickou stránku prodeje, pusťte se do zvelebování. Pamatujte, že pěkné fotografie přitahují pozornost zájemců jako magnet, a neváhejte proto s tzv. home stagingem Díky službě, která spočívá ve specifických úpravách interiéru, urychlíte prodej a zároveň zvýšíte šanci, že za nemovitost dostanete více – v průměru o cca 10 %. A jen tak mimochodem, focení by mělo probíhat za pěkného počasí. Poslední šanci na atraktivní snímky tak nabízí prosluněné podzimní dny, pak si na ně budete muset počkat do jara.

Hodily by se vám další tipy, jak prodat dům? Najdete je na blogu renomované pražské realitky MAXIMA.


Další články