Jak správně používat mobilní klimatizaci, aby byla co nejefektivnější?

Mobilní klimatizace
Foto: Marco Verch, CC BY 2.0, Flickr

Mobilní klimatizace se těší čím dál větší oblibě. Jsou totiž tou nejlepší možností v případě, že chcete klimatizaci, ale tu stacionární nemůžete z nějakého důvodu do svého domova nainstalovat. Instalace mobilní klimatizační jednotky je totiž mnohem snazší a navíc ji díky její mobilitě můžete vždy přemístit do té místnosti, kterou zrovna potřebujete ochladit. Jak ale mobilní klimatizaci používat správně, abyste ji využili opravdu naplno?

Klíčové je správné umístění

Základem všeho je správné umístění klimatizace, které by mělo být na stabilním povrchu s dostatkem prostoru. Pokud bude v přílišné blízkosti klimatizace nábytek či jiné předměty, nebude kolem ní moci správně proudit vzduch. Ze všech stran proto nechte klimatizaci nejméně 30 cm prostoru, aby mohla volně „dýchat“. To platí i z vrchu – umístění klimatizace např. pod stůl bude bránit cirkulaci vzduchu.

Klimatizaci nikdy neumisťujte tak, aby foukala vzduch přímo na vás. Přestože to může být ve vedrech příjemné, povede to akorát k nachlazení. Dále počítejte ještě s tím, že mobilní klimatizace není úplně tichá.  Proto pokud máte lehký spánek, raději si rozmyslete, zda ji chcete umístit přímo do  ložnice, nebo zda nebude lepší vedlejší místnost.

Čtěte také:  Jak ochladit byt bez klimatizace?

A poslední věc – pokud plánujete umístit klimatizaci do patra, pamatujte na to, že chladný vzduch se drží dole. Neumisťujte ji proto do blízkosti schodiště. Vychlazený vzduch by sestoupil do přízemí a v patře by bylo i nadále vedro.

Nezapomeňte na izolaci okna

Mobilní klimatizace funguje na velmi jednoduchém principu – teplý vzduch z místnosti odvádí ven a zároveň tak ochlazuje vnitřek bytu. Z toho důvodu musí být klimatizace propojená s venkovním vzduchem pomocí hadice. To nejsnadněji uděláte oknem – zkrátka prostrčíte hadici z okna ven. Nesmíte při tom však zapomenout na jednu věc – pořádně okno utěsnit.

Izolace okna je velmi důležitá, protože bez ní bude horký venkovní vzduch pronikat zpět k vám domů a klimatizace tak ztratí na efektivitě. Využít k tomu můžete speciální izolační těsnění na okna, které je určené speciálně k tomuto účelu.

Mobilní klimatizace
Hadici lze vyvést i otvorem ve stěně. Foto: Marco Verch, CC BY 2.0, Flickr

Hadice nesmí být zkroucená ani uměle prodloužená

Při umisťování klimatizace se snažte vybrat okno s dostatkem prostoru, ke kterému půjde hadice umístit bez problému tak, aby se nijak nepřetáčela a nekroutila. Pokud totiž bude hadice tímto způsobem v nějakém místě přiškrcená, mohlo by dojít k přetížení klimatizace.

Také je dobré umístit klimatizaci tak, aby byla hadice co nejméně natažená. Čím kratší hadici totiž necháte, tím efektivnější chlazení bude. A v žádném případě se nesnažte délku hadice ještě dále uměle natahovat – například jejím vývodem do komína. Délka hadice, kterou ke klimatizaci dostanete, je totiž maximální délkou, jakou je klimatizace schopna utáhnout. Jakékoliv její další prodloužení by mohlo vést k poškození.

Čtěte také:  Vybíráme gril (nejen) na léto

Pozor na slunce a další zdroje tepla

Umístění klimatizace k oknu znamená riziko, že na ni bude svítit slunce. To však snižuje její výkon a chlazení tak bude o poznání pomalejší. Pokud tedy chcete, aby vaše klimatizace byla opravdu co nejefektivnější, zabraňte tomu, aby se na ni svítilo. Stačí zatáhnout žaluzie či závěsy – nebo v ideálním případě oboje.

Ze stejného důvodu by klimatizace neměla stát poblíž žádného zdroje tepla – ať už jde o spotřebiče či elektroniku. I jejich teplo může totiž snížit její efektivitu.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články