Jak fungují přímotopy? Objevte důležité součástky a nejčastější závady

Přímotop
Foto: Canva

Perfektně doplní centrální zdroj tepla, rychle vyhřejí místnost a nikde nepřekáží. To všechno jsou hlavní benefity přímotopů, které jsou rok od roku populárnější. Zjistěte, jak fungují a co dělat v případě, kdy se vám náhle porouchají.

Když potřebujete rychle zatopit v místnosti, přímotopy (v kombinaci s centrálním vytápěním) jsou častou volbou nejedné domácnosti. Zvlášť v podzimních a zimních měsících, kdy jsou provozně nejvíce vytížené. Pokud náhle přestanou topit nebo se z nich ozývají podivné zvuky, je dobré vědět, jak závadu vyřešit. K tomu budete potřebovat základní znalost toho, jak fungují a jaké součástky obsahují.

4 základní druhy přímotopů

Na trhu se můžete setkat s různými druhy přímotopů – vzájemně se liší způsobem produkce tepla.

  • Elektrické přímotopy nasávají studený vzduch, ten topné těleso ohřeje a prostřednictvím ventilátorů vrací zpět do místnosti.
  • Olejové přímotopy mají uvnitř olej, který shromažďuje teplo z topného tělesa a následně ho skrze stěny sálá do okolí. Přímotop navíc hřeje i dlouho po tom, co ho vypnete.
  • Infrazářiče jsou speciálním typem přímotopů a využívají halogenové nebo infračervené světlo. Díky tomu jsou schopné vyprodukovat teplo téměř okamžitě.
  • Infrapanely také pracují s infrasvětlem, a dokážou tak vytopit blízké okolí opravdu rychle. Ve srovnání s ostatními přímotopy navíc mají velmi malou spotřebu energie.

Hlavní součástky přímotopu

Nyní se pojďte podívat na základní součástky přímotopů a jejich funkce.

  • Topné těleso představuje hlavní ohřevný prvek. Může mít formu topné spirály, keramického tělesa nebo ohřevné trubice. Nejmodernější přímotopy používají halogenové topné prvky.
  • Ventilátor: Hlavní funkcí ventilátoru je rovnoměrné rozptýlení ohřátého vzduchu, aby se místnost vytopila co nejrychleji.
  • Pojistka plní v přímotopu zejména bezpečnostní roli. Jakmile zaregistruje přehřátí, vypojí topné těleso, aby nedošlo k požáru.
  • Termostat přímotopu se stará o regulaci teploty. Jakmile je místnost vytopená do požadované teploty, topné těleso se automaticky vypne. Pokud teplota klesne pod nastavenou hodnotu, termostat dá signál k opakovanému vytápění.
Přímotop
Foto: Canva

Co dělat, když se přímotop rozbije, aneb nejčastější závady

Přímotopy jsou spolehlivá zařízení. Po několika letech častého provozu šance na poruchu postupně roste. Pokud některá ze součástek vypoví službu, ještě nemusíte běžet pro nový model – častokrát stačí pořídit náhradní díl a věnovat se pravidelné údržbě.

Pokud jste si všimli, že elektrický přímotop vydává divné zvuky, chyba může být ve ventilátoru. V tomto případě stačí zkontrolovat, zda není zanesený prachem nebo jinými nečistotami. Někdy se ve ventilátoru kumulují do té doby, než se přestane točit a předávat teplo. V takové situaci stačí prostory vyčistit a následně pravidelně větrák kontrolovat.

Zanesený přímotop
Foto: Canva

Někdy ale můžete narazit na závažnější problém – například když přímotop topí málo, nebo vůbec. V takovém případě je pravděpodobně na vině nefungující topné těleso. Jakmile tato součástka selže, přímotop nemůže generovat teplo.

Závada může potkat i samotný termostat. Pokud se tak stane, nepůjde vám regulovat teplota v místnosti a přímotop se může sám od sebe zapínat nebo vypínat.

V obou případech budete potřebovat pořídit novou součástku. Dobrou zprávou je, že náhradní díly pro přímotopy jsou dobře dostupné a poměrně levné. Pak už jen stačí zavolat do servisu a po instalaci nového dílu bude váš přímotop opět ve skvělé kondici.

 


Další články