Jak naučit štěně základním povelům? Bez odměn a trpělivosti to nepůjde

pes
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Pořídili jste si čtyřnohého kamaráda poprvé a zatím nemáte se psy žádné zkušenosti? Jistě ale víte, že alespoň základní výcvik by měl mít každý pejsek. Bude to pro jeho dobro a i pro to vaše. Máme pro vás pár tipů, jak začít.

Ještě než si psa pořídíte

Ještě než se zaměříme na samotný výcvik, je důležité mít jasno v tom, co od vašeho budoucího zvířecího člena rodiny očekáváte. Chcete jen kamaráda nebo i hlídače na zahradu? Každá rasa má samozřejmě jiné nároky a potřeby a také vyžaduje různou míru výcviku. První pes by proto měl být nenáročný. V případě náročnějších plemen si rovnou domluvte odbornou pomoc s výcvikem, zejména pokud by se jednalo o bojová plemena.

Berte v úvahu, že vycvičený pes je zejména vaší vizitkou. Dovádějící pejsek, který poskakuje po kolemjdoucích na ulici, vám sice může přijít roztomilý a hravý, ostatní však vaše nadšení sdílet nemusí. Mějte také na paměti, že pokud nemáte vlastní zahradu, každý pes potřebuje venčení a procházky. Jejich frekvence a hlavně délka se zase odvíjí od plemene. Úklid exkrementů snad ani nemusíme připomínat.

Buďte důslední, ale štědří

Některá plemena si výcvik vyloženě užívají, jiná jsou tvrdohlavější. Základní povely by se měl ale naučit každý pes. Nejlépe to jde samozřejmě štěňatům. K výcviku se využívá jednoduchá forma „uděláš – dostaneš“, v tom buďte důslední. Mějte proto po ruce pamlsky a za každý zvládnutý povel kamaráda odměňte, dokud se pro něj příkaz nestane rutinou. Poté postupně můžete pamlsky vyměnit třeba za hračky.

Základní povely, které by měl ovládat každý pes:

  • sedni,
  • lehni,
  • ke mně,
  • zůstaň.

Výcvik psa musí provádět jeden a ten samý člověk (páníček). Pes vám nerozumí, proto při povelech neměňte intonaci hlasu ani si je nijak neupravujte. Pejska nijak nestresujte, netrestejte a dávejte mu přestávky na hraní. Také se nenechte rušit okolím, vyberte proto klidné místo bez dalších psů.

Důležité je také pejska naučit chodit u nohy. Opět toho dosáhnete tak, že jen budete za správnou chůzi odměňovat pamlskem.

Buďte trpěliví a rozvíjejte pejskův talent

V začátku výcviku se obrňte trpělivostí, ale nebojte, půjde to. Zvládli to i jiní. Nezapomeňte také na základní potřeby pro psy, jako je vodítko, obojek a samozřejmě na odměny. Pozorujte pejska, jak dobře úkoly zvládá a rozvíjejte jeho talent. Některé rasy mají rády pohybové aktivity, jiné agility.

Jakmile zvládnete základní povely, které se pro chlupáče stanou samozřejmostí, máte, dá se říci, vyhráno. Poslušný pes by je měl začít zvládat i v pro něj nepřehlednějších situacích mezi lidmi a ostatními psi.

Víte že?
Základním povelům můžete naučit i kočku. Nicméně nepočítejte s poslušností jako u psa. Kočka se ale při troše trpělivosti naučí třeba povely dej pac nebo přines. Opět k tomu můžete využít potřeby pro kočky, jako jsou pamlsky nebo hračky.


Další články