4 nenáročné rostliny, které zvládne mít doma naprosto každý

Pokojové rostliny
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Chtěli byste si domů pořídit nějaké pěkné rostliny, ale patříte k lidem, kterým div že neuhyne i umělá květina? Žádný strach – i pro vás se určitě najde vhodná rostlinka, o kterou se zvládnete postarat. Možná si vyberete jednu z těchto téměř nesmrtelných pokojovek.

Juka potřebuje jen málo vody

Juka je teplomilná rostlina s exotickým vzezřením připomínajícím svými dlouhými listy a vysokým kmenem palmu. Můžete ji umístit do polostínu, ale snese i přímé slunce, takže co se světla a jejího umístění týče, není juka nijak zvlášť náročná. V létě ji můžete umístit také na zahradu či balkon, kde díky čerstvému vzduchu poroste rychleji.

Juka
Juka. Foto: Pexels

Juku stačí zalévat jen občas – zhruba jednou za 2-3 týdny – a jen malým množstvím vody. Naopak přelévání jí vyloženě nedělá dobře. Velmi rychle by jí začaly uhnívat kořeny a rostlina by tak brzy uhynula. Méně je tedy v případě juky více.

Zamiokulkas jen tak neusmrtíte

Tato sukulentní rostlina je opravdu nenáročná a obvykle je obtížné ji usmrtit. Umí se totiž skvěle vypořádat se suchem i s přeléváním a nevyžaduje žádnou speciální péči. Nejlépe se jí daří na světlém a teplém místě, avšak není to podmínkou. Zamiokulkas zvládne prakticky jakékoliv podmínky, jaké mohou v běžném bytě panovat.

zamioculcas
Zamiokulkas. Foto: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

I přes svou nenáročnost je zamiokulkas atraktivní rostlinou, která na první pohled zaujme svými sytě zelenými a lesklými listy. Pokud se jí u vás bude dobře dařit, možná vás odmění i nenápadnými zelenožlutými květy.

Aloe vera není náročná na zalévání, ale potřebuje světlo

Aloe vera je známá především pro své zázračné hojivé účinky. Věděli jste ale, že je také hezkou a nenáročnou pokojovou rostlinou? Jelikož přirozeně roste v pouštích, tak je zvyklá na sucho a vydrží tak poměrně dlouhou dobu bez zalévání i další péče. Naopak jí přílišné přemokřování může spíše uškodit, takže se nebojte s vodou spíše šetřit.

Aloe Vera
Aloe Vera. Foto: Pixabay

Jedinou nevýhodou může být, že aloe vera vyžaduje přímé sluneční paprsky. Pokud tedy žijete v bytě, kam slunce příliš nesvítí, nejspíš to nebude ta pravá rostlinka pro vás. Jestliže však máte místo s dostatkem světla, kde by se jí dařilo, rozhodně neváhejte – aloe vera vám totiž poslouží nejen jako okrasná pokojovka, ale také jako přírodní lékárnička na drobné ranky.

Dracénu můžete snadno rozmnožit

Podobně jako juka bude i dracéna skvělou volbou pro milovníky exotiky. Tato rostlina s různě dlouhým kmínkem a bujnými lesknoucími se vzpřímenými i převislými listy totiž opravdu exoticky působí. Její listy mohou být čistě zelené, lemované červenými okraji, nebo bíle pruhované. Existuje zkrátka mnoho variant toho, jak může dracéna vlastně vypadat.

Dracéna
Dracéna. Foto: Pixabay

Dracéna potřebuje dostatek prostoru, jelikož se ráda rozrůstá do výšky. Kromě toho je ale velmi nenáročná – zvládne jak pravidelné tak i občasné zalévání a náročná není ani na světlo. Neměla by stát na přímém slunci, jinak ji však můžete umístit prakticky kamkoliv. Výhodou může být také to, že se velmi snadno rozmnožuje.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články