Zmýlili jste se v oboru studia? Rekvalifikace je řešení

rekvalifikační kurz

V 15 letech není snadné rozhodnout se, co byste chtěli v životě dělat. Mnoho lidí se tak v oboru studia střední školy zmýlí. Rekvalifikace je řešení, jak chybu za pár měsíců napravit.

Kolik lidí se skutečně živí tím, co vystudovali? 

Ne každý se chce věnovat svému původnímu povolání. Někdo to zjistí již při studiu střední školy, ženy si to často uvědomí právě na mateřské dovolené, kdy mají více času přemýšlet o tom, kam by chtěli svůj profesní život směřovat. Vhodná doba popřemýšlet o volbě ideálního oboru je právě TEĎ. Ano, nezáleží na tom, zda vám bude dvacet, třicet, anebo něco po padesátce. Vždycky je šance na změnu.

Rekvalifikace vám dá šanci na změnu k lepšímu

Při výběru střední školy či učiliště za teenegery leckdy rozhodují rodiče. Ne každé dítě si v tomto věku dokáže obhájit své touhy a zájmy. Průbojností neoplývá každý. Jestliže tedy v dospělosti zjistíte, že vás práce nebaví, jste v ní nešťastní a láká vás úplně něco jiného, neházejte flintu do žita. Vždycky je možnost, jak to změnit. Zůstaňte však se svými sny při zemi, na zubaře nebo chemika se rekvalifikovat opravdu nedá. Přesto je mnoho oborů, kde to díky intenzivnímu vzdělání možné je.

Vyhledávač rekvalifikačních kurzů ušetří čas

Jestliže nabídce rekvalifikačních kurzů příliš nerozumíte, vyzkoušejte vyhledávač na internetu. Např. na stránkách rekvalifikacnikurzy.cz stačí zadat do vyhledávacího pole např. rekvalifikace České Budějovice. Posléze se vám zobrazí přehled kurzů s nejbližším termínem konání. Na mapě České republiky si prohlédnete, kde všude je možné se na daný kurz přihlásit.

Jaké jsou nejžádanější obory rekvalifikace?

Možná vás to překvapí, ale podle průzkumů z posledních let, patří mezi nejžádanější obory pro rekvalifikaci tyto oblasti:

1. Personalistika 

HR odvětví se stále vyvíjí a reaguje na aktuální stav pracovního trhu. V roce 2019 byla v ČR velmi nízká nezaměstnanost. Personalisté tak měli hodně práce s tím, najít vhodného kandidáta u konkurenčních firem a přesvědčit ho, aby šel pracovat jinam. Velkou roli zde hrála motivace v podobě výše mzdy, benefitů a pověst firmy. 

V současnosti opět přibývá počet lidí bez práce. Některé obory za poslední měsíce takřka zanikly. Lidé se snaží rekvalifikovat a začínají pracovat v úplně jiné oblasti. Např. propuštění pracovníci v cestovním ruchu, gastronomii, bankovnictví, pojišťovnictví a automobilovém průmyslu.

Rekvalifikační kurz personalistiky se dá studovat v Čechách i na Moravě. Záleží, kam to budete mít nejblíže. Např. rekvalifikační kurzy Ústí nad Labem, Jihlava, Vsetín nebo Plzeň. 

2. Účetnictví 

Dalším perspektivním oborem je bezesporu účetnictví. Nemusíte být experti na matematiku, aby vás zaujal. Svět čísel a vedení účetnictví v malých a středních firmách se dá dobře naučit. Záleží ale na volbě kurzu. Ten by měl být akreditovaný MŠMT a lektor by měl mít praxi v oboru. Jen tak vám bude moci předat kromě teorie i praktické zkušenosti. 

Absolventi kurzu mohou pracovat jako účetní, mzdová účetní, fakturantka apod. Záleží na zvolené specifikaci.

A jaké další kurzy zájemci nejčastěji volí? 

  • Kurz Asistentka, sekretářka
  • Kurz Online marketing
  • Kurz Daňový poradce
  • Kurz IT a grafiky
  • Jazykové kurzy apod.

Další články