Hlídejte si cenu zlata. Jde o vaše peníze

zlato
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Řada lidí se snaží přebytečné finanční prostředky činící rozdíl mezi měsíčním výdělkem a běžnými výdaji, vhodným způsobem ušetřit nebo zúročit. Někteří se spoléhají na bankovní produkty, jiní na investice s krátkodobým či dlouhodobým výnosem. Mezi konzervativnějšími investory je pak velmi oblíbený způsob uložení financí tak, aby si zachovaly si stálou hodnotu, která není výrazně ovlivněna inflací, investice do komodit. Komodity mohou mít různou podobu, často se však jedná o produkt či surovinu, která má obecně stanovitelnou (a zpravidla s časem rostoucí) hodnotu, a hlavně dlouhodobou trvanlivost – do této kategorie se řadí především umělecká díla, drahý alkohol, a také šperky, drahé kameny či draho kovy. Investice do drahých kovů je specifická v návaznosti na několik aspektů, které mohou výrazně ovlivnit právě její výnos, zvláště jedná-li se o investice do zlata.

Investice do zlata a drahých kovů

Pokud chcete své úspory investovat do produktu s trvalou hodnotou, představuje zlato solidní a hodnotově relativně stálou komoditu. Investiční zlato lze pořídit v několika formách – šperků, mincí či medailí a slitků. Šperky vyrobené ze zlata obsahují obvykle další prvky a nesou navíc uměleckou hodnotu, jako investice se však hodí především z dlouhodobého hlediska a majitelé k nim mají zpravidla i sentimentální vztah. Obdobný charakter mají mince a medaile, které se vyrábí v limitovaných sériích a je jim tak navíc přisuzována i sběratelská hodnota. Základním investičním produktem jsou pak zlaté slitky, jež jsou vhodné především pro investice bez sentimentální či sběratelské hodnoty, které umožňují variabilnější spekulaci.

Investiční zlato a jeho cena

Základní zlaté slitky jsou vyráběny pouze na několika místech na celém světě, proto se také jejich cena může mezi jednotlivými prodejci výrazně lišit. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádní slovenská mincovna. Nabídka investičního zlata na českém trhu je tak kryta převážně slitky ze švýcarských rafinérií, také proto se může cena zlata i při nákupu identických slitků mezi jednotlivými prodejci výrazně lišit. Velmi dobré je proto sledovat její hodnoty na burze, není to však dostačující – nákup se vždy vyplatí především u renomovaných subjektů s dlouhou prodejní tradicí, kteří jsou schopni nabídnout nižší cenu i při prodeji malých slitků. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.


Další články