Jedním ze zakořeněných nepravdivých mýtů je tvrzení, že zelený citron je nezralý a na jeho konzumaci je čas, dokud nebude žlutý. Zralost citronu se ale neurčuje podle barvy, nýbrž podle délky zrání. Plody pěstované v našich končinách dozrávají v září, ve Středozemí je to mnohem dříve a plod ke konzumaci je poznat podle toho, že jde snadno uvolnit z větévky.
Zelená určuje období, ve kterém citron dozrál
Zelené citrony sesbírané v jižní Evropě jsou zralé a chuťově si nezadají s těmi, které nám nabízejí velké obchody, kde musí být každý vystavený kus žlutý. To je ovšem zaprvé marketingový trik, protože žlutá barva citronu zřejmě oku více lahodí a za druhé je to důsledkem převozu a skladování v chladném prostředí.
Citrony získávají žlutou barvu dozráváním během chladných nocí. Během jihoevropského léta jsou ale natolik teplé, že u plodů nedojde k jinak typickému žlutému zbarvení. To ale není vůbec naškodu, naopak, takové citrony bývají ještě šťavnatější a chutnější.
Zralost citrónu nepoznáte ani podle kůry plodu. Obecně platí skutečnost, že zralé plody mohou mít hrbolatou i hladkou kůru a na jejich kvalitu to nemá žádný vliv. Zkrátka zralý citron v obchodě poznáte tak, že tam je, protože byl utrhnutý v tu pravou chvíli. Během domácího pěstování plody trhejte až ve chvíli, kdy to jde opravdu snadno. Pokud citron nejde z větévky odtrhnout, má ještě svůj čas k tomu, aby vyzrál.
Vitamíny a minerály v citronu
Zralý citron je zásobárnou vitamínu C, ale i vitamínů A a B. Dále obsahuje kyselinu listovou a pantotenovou. Z minerálů je pak nejvýznamněji zastoupen draslík. Konzumace samotného citronu není vhodná kvůli překyselení žaludku, pálení žáhy či poleptání sliznic. Proto jej užívejte naředěný ve vodě jako takzvanou citronovou vodu, či jako ochucovadlo čajů, dezertů či pokrmů.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.