Proč je pití kávy prospěšné vašemu zdraví

káva
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Mýty o škodlivosti pití kávy jsou již dávno vyvráceny, a proto není nic špatného na vychutnání si několika šálků za den. Poznat, kolik kávy denně je tak akorát, by měl každý individuálně. Osobám citlivějším na kofein či lidem s vyšším tlakem by měl stačit jeden šálek denně. U zdravých nekuřáků se odborníci shodují na maximu šesti šálků, respektive 300 mg kofeinu.

Průzkumy hovoří jasně. Káva organismu prospívá

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny z Imperial College v Londýně provedla rozsáhlou studii, během které analyzovala data o rakovině a výživě u více než půl milionu Evropanů ve věku nad 35 let. Výsledky ukázaly, že u lidí dopřávajících si kávu je mnohem menší riziko běžných závažných nemocí oběhového ústrojí a trávicího traktu. Nutno podotknout, že nelze přihlížet jen k pití kávy. Mnoho takzvaných „kafařů“ kouří a nadměrně pije alkohol. V takovém případě je riziko vzniku závažnějších nemocí způsobeno těmito faktory. Pokud ale nežijte vyloženě nezdravě, pití kávy vám rozhodně neuškodí, ale naopak.

Další průzkum, který probíhal tentokrát ve Spojených státech, se zaměřil na mozkové a srdeční příhody. Analýza dat 83 tisíc lidí odhalila, že osoby pijící čtyři a více šálků kávy denně měly o 20 % menší výskyt mrtvic. U nekuřáků to bylo dokonce o 40 %.

Káva totiž neobsahuje jen povzbuzující kofein, který ve větším množství nedělá dobře lidem s vyšším tlakem, ale také řadu antioxidantů, které likvidují nebezpečné volné radikály v našem těle. Podle vědců jsou právě volné radikály zdrojem mnoha chorob, avšak antioxidanty je dokáží neutralizovat ještě dříve, než dokáží napáchat jakékoliv škody.

Pijte kvalitní zrna

Z toho vyplývá, že pití kávy není hříchem, ale naopak zdraví prospěšným potěšením. Samozřejmě konzumovaná káva by měla být kvalitní a dobře připravená. Milovníci černého nápoje se vždy zajímají o její původ a preferují arabicu. Neříkáme, že na kvalitní zrnka nenarazíte v supermarketu, ale jistotou jsou specializované obchody, kavárny a pražírny, například Káva Monro (https://www.kavamonro.cz/) s e-shopem a prodejnami v Brně a Jihlavě.

Na https://www.kavamonro.cz/ také naleznete dostatek informací o původu všech druhů prodávané kávy, včetně skvělého popisu jejich chutí a vůní. Prostřednictvím tohoto nápoje tak můžete poznat exotické africké země, jihoamerické horské plantáže nebo dalekou Austrálii.


Další články