Udělat poctivý a voňavý vývar se na první pohled může zdát jako jednoduchá věc, kterou se nemá smysl zabývat. Opak je však pravdou. Uvaření vývaru je sice jednoduché, ale není to pouze o naházení surovin do hrnce a jejich povaření. Aby byl vývar jako od babičky, je potřeba během vaření dodržovat jednoduchá pravidla, díky kterým dosáhnete voňavé a chutné polévky.
Maso na vývar
Již při výběru a zpracování masa můžete udělat chybu. Na vývar použijte maso bez velkého množství tuku, může to být kuřecí, slepičí, hovězí nebo vepřové. Můžete přidat kosti. Důležité je maso před vařením opláchnout studenou vodou. Pokud budete dělat drůbeží polévku, ideální a nejekonomičtější volbou jsou křidélka nebo skelet.
Zelenina do vývaru
Skvělý vývar se neobejde bez zeleniny. Základem je cibule, kterou můžete přidat k masu neoloupanou a vývar tak dostane hezčí barvu. Neměla by chybět mrkev, která dá vývaru sladkou chuť, petržel a dle chuti můžete přidat i celer, pórek, česnek nebo brokolici. Do vývaru lze použít i zeleninu ve stavu, v jakém byste ji čerstvou již nespotřebovali.
Koření do vývaru
Další nutnost, bez které vývar nebude jako od babičky, je koření. Na dva litry vývaru použijte 3 – 4 listy sušeného bobkového listu, 4 – 5 kuliček nového koření a a stejné množství celého pepře. Někdo přidává i majoránku nebo nasekanou petrželovou nať. Vývar solte až těsně před koncem varu.
Vývar vařte dlouho a kontrolujte jej
Častou chybou je, že mnoho hospodyněk a amatérských kuchařů vkládá suroviny na vývar do vroucí vody. To je zásadní chyba, protože maso se ve vroucí vodě ihned zatáhne a nepustí šťávu tolik potřebnou pro jeho chuť. Při vaření vývaru buďte trpěliví a maso a zeleninu dejte na sporák v hrnci se studenou vodou. Jakmile voda začne vařit, uberte plamen nebo stupeň a budoucí polévku nechte lehce probublávat minimálně 2 hodiny. Během varu stahujte pěnu a vývar neřeďte vodou.
Nakonec vývar sceďte přes hrubé síto. Pokud chcete mít dokonale čistý vývar, sceďte jej ještě jednou jemným sítem a máte hotovo. Výsledek osolte dle chuti a získáte základ na vydatnou polévku, do které určitě přidejte obrané uvařené maso. Jste-li perfekcionisté, počkejte až vývar vychladne a ještě z něj stáhněte tuk.
Domácí vývar nejlépe chutná s domácími nudlemi a zeleninou, játrovými knedlíčky, noky nebo s celestýnskými nudlemi. Také je oblíbenou surovinou do omáček a jiných pokrmů. Jedná se navíc o osvědčeného pomocníka při nachlazení nebo chřipce.
Jednoduché rady a tipy pro dokonalý vývar
- Dokonalé barvy i chuti vývaru dosáhnete tak, že maso dáte před vařením opékat na 20 minut do trouby.
- Stoprocentně čistý vývar získáte, když jej necháte vychladnout, přidáte tři našlehané bílky a znovu povaříte. Bílky do sebe vsají nečistoty a vývar pak stačí scedit.
- Máte-li rádi opravdu silný vývar, táhněte jej dlouho. Vývar může probublávat klidně i 6 hodin.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.