Jak správně pečovat o pleť? Možná vám pomůže náš průvodce pleťovými přípravky

žena
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Péče o pleť je neodmyslitelnou součástí života většiny žen. Obzvlášť teď na podzim, kdy dostává pleť nejvíc zabrat. Jak o ni ale pečovat správně? Jaké produkty používat? Trh je plný všelijakých pleťových přípravků, jejichž množství pro nás může být někdy trochu matoucí. Pleťové krémy, masky, vody, séra? K čemu přesně všechno slouží?

Čisticí gely a pěny

Čisticí gely slouží samozřejmě k čištění. Zbaví pleť mazu a potu, odumřelé pokožky, odpadních látek a zbytků krému. Čisticí gel je tím úplně prvním, co byste měli při své pleťové rutině použít, a to jak ráno, tak i večer.

Čisticí gel se používá tak, že ho pomocí tamponku vmasírujete na teplou vodou navlhčený obličej. Následně ho opláchněte – v ideálním případě pleťovou vodou, můžete však použít i obyčejnou vodu.

Pleťové vody

Pleťová voda značně usnadní odstranění čisticího gelu z obličeje. To za pomocí obyčejné vody totiž nejde vždy tak úplně snadno. Kromě toho navrátí pokožce její přirozené pH, které se při čištění naruší.

Pleťová voda také připraví pleť na další péči a zajistí, že si z ní vezme maximum živin a hydratace. V podstatě se jedná o takový mezikrok mezi čištěním a hydratací.

Peelingy

Peeling zlepšuje prokrvení pokožky, díky čemuž urychluje tvorbu kožních buněk. To napomáhá blednutí pigmentových skvrn a udržuje pokožku jemnou a pružnou.

Kromě toho má samozřejmě i čisticí funkci. Odstraní z pleti veškeré nečistoty, se kterými si ani čisticí gel nedokáže poradit. Podobně jako pleťová voda i peeling napomáhá lepšímu vstřebávání účinných látek.

Peeling se používá stejně jako čisticí gel, ale pouze dvakrát až třikrát týdně. Častější používání by mohlo pokožku spíše podráždit.

Pleťové masky

Pleťové masky se nanáší na dokonale čistou pleť. Jejich účelem je odstranit z pleti nečistoty a zároveň jí dodat dávku živin. Masky také zlepšují látkovou výměnu mezi buňkami, díky čemuž umožňují proniknutí účinných látek hlouběji do kůže.

Pleťové masky používejte jednou týdně a nechte je působit vždy alespoň 10 minut. Čím déle však masku na obličeji necháte, tím víc účinných látek se do pokožky vstřebá – delší dobou tedy určitě nic nezkazíte.

Existuje několik typů masek. Některé slouží spíše k vyčištění pleti, jiné k hydrataci. Při výběru se proto vždy zamyslete nad tím, co od masky vlastně očekáváte.

Pleťová séra

Pleťová séra slouží k hydrataci a vyživení pleti. Obsahují vysokou koncentraci účinných látek, díky čemuž jsou výrazně účinnější než krémy. Mají také menší molekuly než krémy, takže se dostanou do hlubších vrstev pokožky. Séra jsou velmi lehká, takže se rychle vstřebávají a nezanechávají na pleti žádný nepříjemný pocit.

Používají se ráno i večer, vždy před nanesením krému. Je důležité vědět, že sérum krém nenahradí – je třeba používat oboje. Jednak proto, že krém účinné látky ze séra uzamkne v pleti, aby nevyprchaly, a také proto, že dodá pleti další dávku hydratace. Důležitá je také jeho ochranná funkce, kterou séra nemají.

Denní a noční krémy

Účel pleťových krémů už jsme trochu nakousli výše. Především pleť vyživí, hydratují a pomohou v ní uzavřít účinné látky. Denní krémy mají navíc UV filtr, který pleť chrání před slunečním zářením. Ten v nočních krémech chybí.

Dalším rozdílem mezi denním a nočním krémem je, že noční krémy bývají mnohem hutnější, s větším obsahem účinných látek. Je tomu tak proto, že v noci pleť dokáže vstřebat více účinných látek než ve dne. Kromě toho přes den je lehký a nezatěžující krém na obličeji příjemnější než hutný.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články