Finská sauna a její výhody pro návštěvníky

lavice do finské sauny
Foto: Saunaproject.cz

Finská sauna má v současné době mnoho podob, je známá po celém světě a lidé si ji oblíbili natolik, že by si ji chtěli pořídit i doma. Rádi totiž odpočíváme a relaxujeme, rádi se věnujeme našemu zdraví a chceme být vitální a zdraví. Pořídit si takovou finskou saunu u nás doma je přece velmi snadné a budeme si ji moci dopřávat vždy, kdy se nám zachce. Můžeme si ji postavit na našem pozemku nebo zakoupit jako hotový modul.

Něco málo z historie

Historie finské sauny má více než dva tisíce let. Během té doby se sauny změnily a první zmínky o sauně můžeme datovat někdy v 10. století, kdy byla charakterizována jako uměle vykopaná jeskyně s krbem. V pozdějších dobách se pak sauna stala plnohodnotnou samostatnou budovou v podobě dřevěných srubů. Uvnitř pak na nás, stejně jako dodnes, čekaly dřevěné lavice a krb. Saunu znali již ve starověkém Římě, kde sauna nebyla jen místem odpočinku, ale byl to rovněž určitý druh očisty těla i duše.

Sauna ve Finsku

V severských zemích, zejména ve Finsku je sauna skoro v každém domě. Patří to jako součást domu a lidé jsou na ni právem hrdí. Ve Finsku jde doslova o národní tradici a lidé si sem chodí nejen odpočívat, ale také uvolnit se a utříbit si myšlenky. Pozvání do sauny ve Finsku lidé považují za čest. Zloba a nenávist ale musí zůstat za dveřmi.

Finská sauna a její blahodárné účinky

Naše tělo bývá hodně unavené, strádá a člověk se necítí úplně nejlíp. Finská sauna je vhodná pro každého, kdo chce načerpat sílu na další den, má velmi příznivý vliv nejen na naši tělesnou schránku, ale i na naši duši a mysl. Tělo se uvolní, zrelaxuje a naše duše bude klidná. Je vhodná pro ty, co mají problémy s astmatem, alergiemi, revmatismem a problémy s pokožkou. Díky intenzivnímu pocení se z těla vyplavují škodlivé látky, otevřou se póry a můžeme se zbavit i přebytečných kil. Finská sauna je ale také velice dobrá pro zvýšení naší imunity a obranyschopnosti našeho těla. Lékaři saunu doporučují jako rekonvalescenci poúrazových a pooperačních stavů, uvolňuje svalstvo a je proto vhodná i pro sportovce.

Finská sauna  u nás doma

Pokud jsme se rozhodli pro saunu na zahradě, musíme mít dobrý projekt, vhodný materiál, izolaci a šikovné ruce. Můžeme se ale také spolehnout na odborníky, kteří ví, jak svou práci dělat dobře. Sauna na naší zahradě může být třeba v podobě malého dřevěného domečku, kde musíme počítat s tím, že ji musíme postavit v blízkosti vodního zdroje. Další možností je saunový modul. Tady jde o hotový prefabrikovaný výrobek, který můžeme umístit prakticky všude, proto je velmi oblíbený zejména u těch, kdo se potýkají s nedostatkem místa. Saunové moduly jsou ze dřeva, mají jen jiné rozměry, tvary a vybavení. Zapojení ale přenechejme z bezpečnostních důvodů odborníkům. 

Finská sauna na míru

Zhotovit si saunu na míru můžeme vlastně úplně stejně, jako chceme kuchyň na míru. Pořídit si ji můžeme například do suterénu domu, velké koupelny nebo do podkroví. Možností je spoustu. Stačí oslovit profesionální firmu, která se o všechno postará. My se pak můžeme těšit na dokonalý odpočinek v podobě vlastní finské sauny.

Pokud máte jakékoliv zdravotní potíže, je důležité se před saunováním poradit s lékařem. Případně se poohlédněte po kvalitní infrasauně, která má jen minimum kontraindikací a je vhodná prakticky pro každého, včetně seniorů a dětí.


Další články