Proč používat tuhá mýdla a šampony? Protože přináší celou řadu výhod

mýdlo
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

V současnosti většina lidí upřednostňuje tekuté sprchové gely a šampony před těmi tuhými. Proč? Pravděpodobně proto, že jejich použití je o něco málo snazší a rychlejší. Koneckonců namydlit si celé tělo pomocí mýdlové kostky může pár minut zabrat. To je ale zřejmě  jediná výhoda, kterou tekutá mýdla proti těm tuhým mají. A přestože čas je v dnešní uspěchané době velmi cenný, v tomto případě se opravdu vyplatí těch pár minut při mydlení se obětovat – tuhá mýdla totiž přináší hned celou řadu jiných výhod.

Neobsahují vodu

Tekutá mýdla obvykle obsahují víc obyčejné vody než čehokoliv jiného. Voda sice nijak škodlivá samozřejmě není, nicméně je nejlevnější kosmetickou surovinou. Tak levnou, že se opravdu nevyplatí platit za ni tolik peněz, kolik za ni v tekutých mýdlech platíme. Tuhá mýdla žádnou vodu neobsahují a jsou tak plně koncentrovanými přípravky plnými vyživujících olejů a másel. Nemohou být naředěna obyčejnou vodou, tudíž budete platit opravdu jen za samotné mýdlo.

Žádné zbytečné konzervanty

Obsah vody znamená také to, že se v produktu mohou množit bakterie. Aby k tomu nedocházelo, přidávají se do tekutých mýdel různé konzervanty, které bakterie likvidují. Nicméně konzervanty nejsou škodlivé pouze pro bakterie – z dlouhodobého hlediska nejsou příliš zdravé ani pro nás. Mohou pokožku vysušovat či dráždit. A jelikož tuhá mýdla neobsahují vodu, bakterie se v nich množit nemohou a tím pádem nepotřebují ani žádné konzervanty.

Pomáhají na různé pleťové obtíže

Díky koncentraci účinných látek dokáží tuhá mýdla pomoci s různými neduhy, které mohou pokožku trápit. Každé mýdlo obsahuje různé druhy olejů a másel, které mu dodávají specifické účinky. Taková mýdla tak mohou být skvělými pomocníky na rozličné potíže. Například mýdlo s bambuckým máslem bude perfektní na suchou a popraskanou pokožku. Mýdlo s konopným olejem zase pomůže s citlivou a problematickou pokožkou.

Domácí mýdlo
Foto: Unsplash

Mají širokou skálu použití

Tuhá mýdla můžete použít na umytí celého těla. Na mytí rukou se koneckonců používají hojně i dnes. Použít je ale lze třeba i na mytí obličeje – na ten jsou vhodná třeba mýdla s černým uhlím, které výrazně redukuje akné. Dokonce dnes existují i tuhé šampony, které přináší přesně ty samé výhody – neobsahují vodu, konzervanty a nevysušují vlasy ani pokožku hlavy. V případě nouze se tak můžete umýt prakticky celí jen za pomoci jednoho mýdla. Každopádně za normálních okolností doporučujeme mít na každou část těla zvláštní mýdlo.

Jsou praktická na cesty

Tuhé mýdlo zabere výrazně méně místa než lahev se sprchovým gelem. Navíc nehrozí, že by se vylilo. A jak už jsme zmínili, lze ho v případě nouze použít na umytí celého těla. A někdy nejen těla, ale i na prádlo či úklid, kdy můžete mýdlo prostě rozpůlit a jednu půlku si nechat právě k těmto účelům. To by mohli ocenit především zapálení cestovatelé a dobrodruzi, kteří si rádi balí co nejpraktičtěji. Místo několika různých lahviček stačí vzít tuhé mýdlo, tuhý šampon a máte po starostech.

Vydrží dlouho a šetří tak peníze

Další nespornou výhodou tuhých mýdel je, že vydrží déle než ta tekutá. Umyjete se jimi mnohonásobně vícekrát, díky čemuž vás vyjdou o poznání levněji. Jen dejte pozor na to, aby zůstala vždy v suchu. Když budou ležet ve vodě, budou se pomalu rozpouštět a nevydrží tak dlouho, jak by mohla.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články