Zdravotní výhody jógy: Co říká vědecký výzkum

jóga
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Jóga je staletími prověřený způsob, jak nalézt fyzickou a duševní harmonii. Přestože existuje mnoho druhů jejích technik, případně i škol, většina z nich zahrnuje obdobné praktiky, jako jsou dechová cvičení (pránájáma), meditace a samozřejmě jógové pozice (ásany), které pomáhají k protažené svalstva. Jak na jógu pohlíží současná věda a jsou její metody dobře uplatnitelné i v 21. století?

Fyzické a psychické benefity jógy

S jógou může začít v podstatě každý, tedy i lidé bez sebemenších znalostí východních náboženství a filozofie. Můžete to být profesionální sportovec, ale i člověk, který celé dny vysedává v kanceláři. Smyslem jógy je, aby byla pro každého a podpořila člověka jak fyzicky, tak psychicky.

Průzkum provedený americkou národní agenturou National Institutes of Health (NIH), který se zaměřil na zdravotní benefity jógy, shrnuje výsledky několika studií prováděných v letech 2014 až 2020 a v podstatě potvrzuje fakta vycházející z letitých zkušeností. Jóga prokazatelně pomáhá zlepšit celkovou psychickou a fyzickou kondici, podporuje správné zdravotní návyky, dobrou náladu a také zlepšuje spánek. V mnoha případech pomáhá ulevit od bolestí rozličného původu, jako je bolest v kříži, hlavy či kolene, případně velmi dobře podporuje primární léčbu těchto obtíží. Obézním lidem pomáhá bojovat s nadváhou a pro mnohé má překvapivě i pozitivní vliv během odvykání kouření. Co se týče psychických obtíží, usnadňuje lidem zvládat úzkostné stavy a ukazuje se jako dobrý podpůrný prostředek během depresí.

Jóga se tedy jeví jako velmi slibná cesta během vypjatějších životních situací, ačkoliv její pozitivní účinky nelze v tomto případě stoprocentně potvrdit. Psychicky nemocné osoby zúčastňující se výzkumu měly nasazenou i další léčbu a terapie.

Je jóga vhodná pro děti a těhotné?

Výzkum také ukázal, že cvičení jógy může mít pozitivní účinky i na děti. Zpráva Asociace amerických pediatrů z roku 2016 uvádí, že právě jóga je slibným nástrojem ke zvládání stresu u dětí a dospívajících. Odborníci také uvádí, že může mít pozitivní účinky na psychické fungování dětí, které mají problémy s emocemi.

Jóga může mít zdravotní přínosy i pro těhotné, musí být však přijata vhodná opatření související s fyzickou aktivitou. Nastávajícím maminkám pak může pomoci se snížením stresu před porodem.

Má jóga rizika?

Správně prováděné cviky a techniky nejsou rizikové. Obecně lze říci, že stejně jako u jiných forem fyzické aktivity může dojít ke zranění souvisejícím s nesprávným cvičením. Z výše uvedeného průzkumu vyplývá, že jóga v několika případech vedla jen k menším poraněním. Chcete-li se riziku zcela vyhnout, nepraktikujte složité cviky bez instruktora.

Kdy mám s jógou začít?

Chcete-li s jógou začít, můžete ihned. Ideálním průvodcem vám bude Yoga Story. Skvělé kartičky vám pomohou poznat základní jógové pozice a stanou se vaším prvním průvodcem. Balíček 49 karet vám zároveň pomůže prohloubit znalosti o józe a jejím významu.


Další články