Chytrá domácnost usnadňuje život, ale také šetří finance, chrání majetek a životy

chytrá domácnost

Chytrá domácnost se pomalu ale jistě stává součástí nejen novostaveb, ale i dalších domácností, které odhalují výhody tohoto řešení. Jak se ukazuje, moderně řízená domácnost ulehčuje život a při správném nastavení dokáže šetřit vaše výdaje.

Základem je správný výběr spotřebičů a centrální ovládací jednotka

Do chytré domácnosti můžete zapojit téměř všechny spotřebiče a zařízení. Při jejich nákupu ale dbejte na skutečnost, že přístroje musí umět komunikovat mezi sebou. Je proto vhodné vybírat spotřebiče od jednoho výrobce, případně kompatibilní kusy. S tímto problémem by vám měl pomoci prodejce.

Mozkem chytré domácnosti je centrální ovládací jednotka, která je řízena dotykovým displejem. Tu jde zpravidla ovládat pomocí tabletu, mobilu nebo počítače. Prostřednictvím mobilních zařízení budete zapínat chytré žárovky a regulovat tak osvětlení domácnosti, nastavovat klimatizaci nebo topení a dokonce řešit i zabezpečení vašeho domu nebo bytu.

Vychytávkou je také chytrá zásuvka nebo vypínač. Právě jejich prostřednictvím budete ovládat spotřebiče a navíc se dozvíte informaci o aktuální spotřebě zapojeného přístroje. Takto můžete odhalit slabiny, které se projevují na vysokých částkách na faktuře za energie.

Chytrá domácnost chrání nejen před nevítanými hosty

Co nás všechny také zajímá, je bezpečnost. Pomocí chytré domácnosti můžete řídit kamery, které rozpoznají jednotlivé členy domácnosti a varují, pokud se objeví nezvaný host. Chytré senzory při neobvyklém pohybu umí spustit alarm, přitom ale vědí o vašem mazlíčkovi, který je doma sám, a jeho pohyb ignorují.

Chytrá domácnost umí chránit nejen před záškodníky, ale i před dalším nebezpečím, které vám může hrozit. Moderní detektory zachycují kouř, vysokou koncentraci oxidu uhličitého a další plyny a prostřednictvím centrální ovládací jednotky včas varují. Některé detektory dokonce poznají, že je v domácnosti vydýchaný vzduch, a dají pokyn oknům, aby se otevřela, ovšem pokud nedetekují velké množství venkovního smogu.

Chytrá domácnost je označení pro široké spektrum možností, jak lze pomocí moderních technologií předcházet škodám, šetřit finance a žít pohodlněji.


Další články

Cookie Consent with Real Cookie Banner