Vypěstujte si vlastní sněženky, je to jednoduché

sněženka
Foto: Archiv Homeandlife.cz

Sněženky jsou ve volné přírodě chráněné. Nejlepší možností, jak si sněženky opatřit, je nákup cibulek a jejich následné pěstění.

Symbol jara

Sněženka je od nepaměti symbolem, který avizuje příchod jara. Na zahrádce se objevuje již v lednu při prvních oblevách. Bílé kvítky září na ostrůvcích odkryté země, zatímco v jejich okolí ještě leží sníh. Výjimkou nebývá ani sněženka prorůstající tenkou vrstvou posledního sněhu. Romantické duše láká mít tuto hezkou květinu doma ve váze nebo v květináči, vzhledem k její ochraně však připadá v úvahu pouze vlastní pěstování.

Kde získat sněženky

Dříve se prodávaly květníky se sněženkami na trzích nebo v květinářstvích. To dnes zákon nedovoluje, a tak se u prodejců ptejte po cibulkách šlechtěných kultivarů. Šlechtěná forma se oproti plané formě lépe ujme v půdě a za rok se můžete potěšit z krásných vlastních sněženek. Při koupit cibulek dbejte na to, aby nebyly vyschlé a nekupujte je dříve než v září. Ideální je cibulky rovnou zasadit. Pokud je musíte na nějakou dobu uskladnit, musí to být na vlhkém a tmavém místě a určitě je nenechávejte v igelitu.

Jak sázet sněženky

Zakoupené cibulky sázejte na podzim, nejlépe koncem září nebo v říjnu. Umístěte je do hloubky 5 – 6 cm na vlhké místo do polostínu, aby dobře zakořenily. Zalévání ani hnojení není potřeba a pokud se bude sněženkám dařit, po několika letech se rozrostou do trsů a stanou se chloubou vaší jarní zahrádky. Prvních kvítků se dočkáte již následujícího jara. Množení probíhá řízkováním trsů, takže se o svoje sněženky můžete dělit a nebo je stejným způsobem můžete získat od někoho známého.

Sněženek existuje ve světě asi 400 druhů. Některé jsou velmi vzácné a vyskytují se převážně v botanických zahradách. Známými šlechtiteli jsou Britové. V Česku je nejrozšířenější Sněženka podsněžník, která roste po celém území. Její vzrůst je menší a poznáte ji díky jejím malým bílým kvítkům.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články