Vinylová podlaha je vhodná do každé místnosti

podlaha
Vinylová podlaha může imitovat třeba dřevo. Zdroj: Pixabay

V dnešní době si každý majitel domu nebo bytu může při rekonstrukci vybrat ze široké nabídky stavebního, ale i podlahového materiálu. Co se týká podlahy, jde o nejzatíženější část každého objektu. Zároveň musí být vybrán takový materiál, který odpovídá nejen designovému provedení, ale především kvalitě a charakteristice místnosti. Podlahám vévodí především dřevěné podlahy, které mají mnoho pozitiv a jsou velice pevné. Ovšem do popředí se derou vinylové podlahy, které mají jistě co nabídnout.

Co jsou vinylové podlahy

Moderní vinylový materiál je založen na polyvinylchloridu. Samotná podlahová krytina je vyrobena pomocí moderních technologií a skládá se ze tří vrstev. V první spodní vrstvě vinylové podlahy jsou drcené křemenné štěpky, které mají chránit povlak před mechanickým namáháním a zároveň mu dodávají tuhost a pevnost. Druhá vrstva, známá také jako střední, je dekorativní. Při použití speciálních technologií se na první hlavní vrstvu podlahové krytiny aplikuje určitý vzor. Vinylové podlahy tak mohou mít podobu betonu, dřeva, korku, cihly a jiného materiálu. Navíc mají tyto podlahy mnoho pozitiv, takže se staly velmi oblíbené.

Jaké výhody mají vinylové podlahy

Důležitou výhodou jsou dobré hygienické vlastnosti. Proto jsou vinylové podlahy velmi oblíbené ve veřejných prostorách se speciálními hygienickými požadavky, jako jsou ordinace lékařů, kliniky nebo hotely. Povrchy jsou odolné proti vlhkosti a snadno se čistí. Stačí jen vysavač a pravidelné vytírání. Vinylové podlahy jsou zdravotně nezávadné a vhodné pro alergiky. Při nákupu je třeba věnovat pozornost původu. Certifikovaní výrobci dodávají výrobky, které neobsahují škodlivá změkčovadla.

Velkou výhodou je i fakt, že dobře odolávají vlhkosti, takže jsou vhodné do koupelen a kuchyní a tam, kde je zvýšená vlhkost.

Vinylové podlahy vyžadují nízkou instalační výšku. Ideálně je tedy instalace možná i na stávající podlahu, například bez zkrácení dveří.

Dále je třeba také zmínit, že na trhu je široký výběr barev a struktur, takže si jistě vybere každý.

Možnosti pokládky

Každá pokládka podlahy má svá specifika a tak je nutné se o daném materiálu alespoň něco dozvědět. V každém případě je podstata vždy stejná. Podklad musí být nejen čistý a zbaven mastnoty či prachu, ale také bez nerovností a neměl by být vlhký.

Co se týká pokládky vinylových podlah, zde má člověk hned několik možností. První z nich je pokládka vinylu celoplošným lepením. Tato možnost se využívá většinou v případě, že jde o velkou plochu. Pokládka vinylové podlahy je v tomto případě vhodná do výrobních hal, do zdravotnických zařízení, školních tříd, jídelen a podobně. Vinyl je dodáván v rolích a po rozetření speciálního lepidla se může role vinylu pokládat. Pomocníkem je v takových případech korková destička nebo i přítlačný váleček. Nejenže tak vinyl lépe přilne k podkladu, dobře jej také vyhladí v místech, která jsou těžko dostupná a zároveň se tak odstraní vzduchové bubliny.

Další možnost pokládky vinylu

Samolepicí vinylové dlaždice jsou další možností, jak mít úspěšně, hladce a bez odborníků novou podlahu třeba v kuchyni. Možností je mnoho, barevných kombinací rovněž a tak si jistě každý vybere takový styl a barvy, které mu budou vyhovovat. Každá dlaždice je na spodní straně opatřena lepicí vrstvou, která je navíc chráněna ochrannou fólií. Ta se musí samozřejmě před pokládkou odstranit a pak stačí jen dlaždice přilepit na podklad podle možností.

Poslední způsob, jak položit vinyl, je pokládka zámkovým způsobem. Jde v podstatě o stejný systém pokládky, jako je tomu u plovoucí laminátové podlahy. Každý díl je opatřen po bocích drážkou a všechny musejí do sebe dobře a jednoduše zapadat.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články