Víno, které zrálo stejně dlouho jako oslavenec, je unikátním dárkem

víno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vybrat pro oslavence vhodný dárek k narozeninám nemusí být vždy jednoduchou záležitostí. Mezi tradiční dary patří láhev vína. To nezní moc originálně, že? Přesvědčíme vám o opaku.

Ročníková vína ocení i laici

Dobré víno ocení nejen vinaři, ale i laici. To je známý fakt. Degustace kvalitních vín z celého světa je výtečným zážitkem, který si jen málokdo nechá ujít. Co takhle ale nápoj, který zrál stejně dlouho jako oslavenec? To už je skutečně korunovaný zážitek. A právě takovou zkušenost můžete obdarovanému nachystat.

Jedinečný zážitek v podobě ochutnání archivního vína, jehož bobule uzrály ve stejném roce, kdy se oslavenec narodil, je vskutku originálním dárkem, na který se nezapomíná. Přidejte k láhvi osobní věnování a uložte ji do dárkové krabice, případně můžete připadat i speciální otvírák na archivní vína, který neničí korek.

svatomartinské víno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Chcete-li nachystat vyloženě specialitu, můžete rovnou připravit degustační sadu ročníkových vín.

Podívejte se na víno k 60. narozeninám, nebo na archivní víno k 40. narozeninám. Dobové láhve zaujmou i designem etikety a dárek jistě potěší oslavence i jeho přátele a rodinu.

Co ročník, to unikát

Archivní vína jsou vyhledávanou položkou mezi znalci a sběrateli vín. Ve finále může mít obdarovaný takovou radost, že láhev ani neotevře a uloží si ji k dalšímu zrání do své vinotéky. Oblíbená jsou francouzská vína z oblasti Bordeaux, ale například také italské Barolo.

Dlouho zrající víno odráží dobu svého vzniku chutí a znovu otevírá cestu slunečním paprskům, které dávaly vitalitu vinicím v těch nejlepších vinařských regionech. Víno však ovlivňují i rozmary počasí. Jako příklad lze uvést francouzská vína z roku 1984, kdy zemi galského kohouta sužoval nebývalý chlad a oblast Bordeaux dokonce zasáhl hurikán. Přežilo jen málo hroznů, které jsou dnes velmi ceněné. Otevřít takovou láhev se sluší při kulatinách nebo jiných významných životních příležitostech.


Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru