Víno, které zrálo stejně dlouho jako oslavenec, je unikátním dárkem

víno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vybrat pro oslavence vhodný dárek k narozeninám nemusí být vždy jednoduchou záležitostí. Mezi tradiční dary patří láhev vína. To nezní moc originálně, že? Přesvědčíme vám o opaku.

Ročníková vína ocení i laici

Dobré víno ocení nejen vinaři, ale i laici. To je známý fakt. Degustace kvalitních vín z celého světa je výtečným zážitkem, který si jen málokdo nechá ujít. Co takhle ale nápoj, který zrál stejně dlouho jako oslavenec? To už je skutečně korunovaný zážitek. A právě takovou zkušenost můžete obdarovanému nachystat.

Jedinečný zážitek v podobě ochutnání archivního vína, jehož bobule uzrály ve stejném roce, kdy se oslavenec narodil, je vskutku originálním dárkem, na který se nezapomíná. Přidejte k láhvi osobní věnování a uložte ji do dárkové krabice, případně můžete připadat i speciální otvírák na archivní vína, který neničí korek.

svatomartinské víno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Chcete-li nachystat vyloženě specialitu, můžete rovnou připravit degustační sadu ročníkových vín.

Podívejte se na víno k 60. narozeninám, nebo na archivní víno k 40. narozeninám. Dobové láhve zaujmou i designem etikety a dárek jistě potěší oslavence i jeho přátele a rodinu.

Co ročník, to unikát

Archivní vína jsou vyhledávanou položkou mezi znalci a sběrateli vín. Ve finále může mít obdarovaný takovou radost, že láhev ani neotevře a uloží si ji k dalšímu zrání do své vinotéky. Oblíbená jsou francouzská vína z oblasti Bordeaux, ale například také italské Barolo.

Dlouho zrající víno odráží dobu svého vzniku chutí a znovu otevírá cestu slunečním paprskům, které dávaly vitalitu vinicím v těch nejlepších vinařských regionech. Víno však ovlivňují i rozmary počasí. Jako příklad lze uvést francouzská vína z roku 1984, kdy zemi galského kohouta sužoval nebývalý chlad a oblast Bordeaux dokonce zasáhl hurikán. Přežilo jen málo hroznů, které jsou dnes velmi ceněné. Otevřít takovou láhev se sluší při kulatinách nebo jiných významných životních příležitostech.


Další články