Obyčejný beton jako dekorační prvek na zahradě

betonové dekorace
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Beton je výborným stavebním materiálem, který má širokou škálu využití zejména tam, kde je potřeba dokonalé pevnosti a životnosti. Výrobky z tohoto odolného a tvárného materiálu, ale i konstrukce, najdou v bydlení uplatnění prakticky všude – od základů domu, přes pórobetonové tvárnice, až po exteriérové prvky, jako je zámková dlažba nebo obrubníky. Časté uplatnění rovněž nachází betonářská ocel.

Jak vzniká beton a kdy byl poprvé použit

Beton se skládá z cementu, většího i menšího kameniva a vody. Samotný cement se získává pálením vápence a jílu z čehož vzniká slínek, který se ještě rozemílá s dalšími anorganickými surovinami. Přestože jde o celkem složitý proces vyžadující vysokou teplotu, první beton podobný tomu našemu použili Římané již okolo roku 200 před naším letopočtem.

Praktické vyžití na zahradě

Máte-li rodinný domek, jistě betonové výrobky využijete na zahradě. Beton je totiž levný materiál, a proto si našel oblibu v podobě dlažby či chodníčků. Kdo by neznal zámkovou dlažbu, ale stálicí je také vymývaná dlažba a nesmíme zapomenout ani na klasické obrubníky, které se dají dobře využít kolem chodníků nebo záhonů a samozřejmě na betonový plot.

Výrobky z betonu mohou sloužit i jako dekorační prvky a praktické prvky zároveň. Moderní jsou stylové betonové lavičky, stolky, betonové komínky či květináče. Jelikož je ale beton studený materiál, je vhodné jej kombinovat s dřevěnými prvky, proutím, květinami či zelení.

Milovníci umění mohou betonovým produktům vdechnout život v podobě klasických či abstraktních sošek či okrasných koulí.

I tak obyčejný a zcela běžný materiál může získat nevšední podobu. Oproti klasickým přírodním materiálům vydrží dlouhé roky a přitom nepotřebuje téměř žádnou péči. Nevadí mu proměnlivé povětrnostní podmínky, je stabilní, a proto výrobky z něj zůstanou na svém místě i po vichřici.


Další články