Operace dioptrických vad laserem pomohou většině pacientů zbavit se brýlí nadobro

oči
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Odstraňování očních dioptrických vad se stává stále běžnějším zákrokem a mnoho lidí tak může nadobro uklidit svoje brýle, bez kterých by dříve nedali ani ránu. Odborníci dokáží v současné době úspěšně odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.

Život bez brýlí

Laserová operace očí si umí poradit s dioptriemi zcela bezbolestně, rychle, její výsledek je trvalý a podle průzkumů pozitivně ovlivní život většině pacientů. Jen si to představte, vidíte ostře od rána do večera, nemusíte stále hledat brýle, řešit jejich mlžení při přechodu ze zimy do tepla a ani utrácet peníze za nové. To samé samozřejmě platí pro kontaktní čočky. Po laserové operaci vás budou zajímat už jen brýle sluneční. Mnoho pacientů si také pochvaluje zvýšené sebevědomí, volnost při sportu či cestování, častější pocit dobré nálady či snadnější komunikaci s cizími lidmi v práci i v osobním životě.

Důkladné předoperační vyšetření je velmi důležité

Zvažujete-li laserovou operaci očí, nejprve sdělte vaše odhodlání svému očnímu lékaři. Ten připraví podklady pro zákrok, které předáte na klinice specializující se právě na tento typ operací. Odborníci vám na základě zdravotního výpisu doporučí nejvhodnější metodu.

Následuje vstupní vyšetření, na které si rezervujte 2 až 3 hodiny. Během prohlídky si lékaři zkontrolují vaši zrakovou ostrost, binokulární vidění, subjektivní refrakci, šíři zornice a tloušťku, šíři a zakřivení rohovky. Samozřejmě je bude zajímat i váš celkový zdravotní stav, prodělané nemoci či operace a další důležité informace nutné k zákroku.

Vyšetření je stejně jako operace bezbolestné, nicméně počítejte s takzvaným rozkapáním, takže se vám bude nějakou dobu hůře zaostřovat, což je zcela jistě ten nejmenší problém. Lékař tak prověří případné skryté oční vady a vyšetří oční pozadí.

Samozřejmě bude i prostor pro konzultaci a vaše případné otázky. Lékař vás seznámí s průběhem vybrané operace, její časovou náročností, dobou rekonvalescence a podobně.

Nezapomeňte, že předoperační vyšetření má omezenou platnost tři měsíce. Pokud by operace dioptrií neproběhla v tomto termínu, je nutné jej opakovat. Před vyšetřením také nenoste minimálně pět dní kontaktní čočky.

Typy laserových operací očí

Existuje několik druhů laserových operací očí, přičemž všechny metody vedoucí k odstranění dioptrií mění zakřivení rohovky tak, aby oko zobrazovalo sledované předměty co nejvěrněji. Jedna z nejmodernějších a nejšetrnějších variant je bezbolestná operce prováděná femtosekundovým laserem, který uvnitř rohovky detailně a precizně separuje tenkou vrstvu tkáně, aniž by rohovku porušil. Výhodou tohoto postupu je rychlá rekonvalescence. Druhou variantou je kombinace femtosekundového laseru, který vytváří na rohovce jakousi ochrannou lamelu a excimerový laser následně odpaří dioptrické vrstvy rohovky. Chirurg pak lamelu přiklopí, což vede ke zlepšení zraku prakticky okamžitě po zákroku. Hojení je rychlé a bezbolestné. Oba tyto typy operací vedou zároveň k trvalému zlepšení zraku, případně jen k drobným korekcím.

V určitých případech je pro některé pacienty laserová operace nevhodná. Může jít o osoby s oční vadou či s vysokým počtem dioptrií, případně s kombinací obojího. V takovém případě přichází v úvahu nitrooční operace, která je rovněž bezbolestná a šetrná k oku. Více informací o tomto zákroku poskytne pacientům ošetřující lékař, který tuto možnost navrhne při předoperačním vyšetření.

Operace bez obav

Závěrem lze konstatovat, že se operace dioptrií stává zcela rutinním zákrokem, proto nemusíte mít ze zákroku žádné obavy. V případě nejasností či strachu se neváhejte obrátit na lékaře či sestru na klinice, kteří vám pečlivě vysvětlí celý postup i možná rizika, která jsou však minimální.

Zdrojem informací použitých v textu článku je klinika Neovize.


Další články