Jak snížit energie a zároveň zlepšit osvětlení interiéru? Máme pro vás tip

interiér
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V současné době asi všichni řešíme, jak snížit výdaje za energie. Článků na toto téma je na internetu spousta, a proto vám nebudeme psát, abyste si pořídili spořivé žárovky či nastavili termostat o několik stupňů méně, než jste zvyklí. Máme pro vás nápad ze zcela jiného soudku.

Pusťte světlo do vašeho domova

Nemusíte mít pasivní dům, abyste využívali přirozeného světla. To i během slunečních dní během podzimu a zimy dokáže docela dobře pomoci při vytápění místnosti zejména máte-li okna na jih nebo jihozápad, ideálně pak francouzské okno. Proto, kdykoliv je během studeného období slunečno, neváhejte paprsky vpustit do svého domova. Částečně tak snížíte spotřebu za vytápění a ještě podpoříte svoji dobrou náladu.

Světlo dopadající na sklo eliminuje únik tepla produkovaného konvenčním vytápěním a jeho působení udrží déle teplotu v interiéru. Dobře osvětlené prostory také snižují potřebu svícení v době, kdy to ještě není zcela třeba. Je-li vám podobné uvažování sympatické, zvažte, jak můžete do svého domova vpustit více slunečních paprsků. Způsobů je několik a vždy závisí na druhu vašeho bydlení a také samozřejmě na vašich finančních možnostech.

Prosklené dveře

Má-li rodinný dům vchodové dveře do zahrady, nebojte se je celé vyplnit sklem. Obáváte-li se o vaše soukromí, vhodné je neprůhledné mléčné sklo, které však propouští světlo. Takové řešení je navíc vkusné a lze jej použít i pro vchodové dveře ústící do ulice. Prosvětlení chodby je velice praktické a například v ranních hodinách, kdy se vypravujete do práce nebo jdou děti do školy, není třeba svítit, pokud už venku není úplná tma.

Světlík

Když se řekne světlík, většina z nás si představí okna na střeše používaná za první republiky na fabrikách nebo v činžovních domech, případně úzké okno do sklepa, na WC nebo do koupelny. Moderní využití světlíku je o poznání líbivější.

Nemůžete-li si ať už z jakéhokoliv důvodu prosklít vchodové dveře, můžete si nad nimi nechat instalovat světlík, což je dobré vědět zejména při projektování nového bydlení. U domů s plochou střechou je montáž světlíků alternativou střešních oken a v podstatě představují nezbytnost pro vpuštění světla do interiéru a také pro jeho prohřátí, pokud je v chladných dnech slunečno. Instalace světlíku je na domy s plochou střechou rychlá a jednoduchá. Většinou je provádí firmy, jejichž náplní je práce ve výškách.

Střešní světlíky jsou zcela běžně využívány i v současných moderních fabrikách, kde plní stejnou roli, kterou jsme výše popsali.


Výše uvedené tipy samozřejmě neposlouží jako spása pro vaši peněženku. Úvodní investice se vrátí až po letech, ale lepší pocit ze slunečních paprsků v domě získáte prakticky okamžitě. V kombinaci s dalšími úspornými opatřeními, která mají snížit spotřebu energie, však můžete změnu k lepšímu pocítit velmi rychle.


Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru