Rolety a žaluzie neutrální barvy se hodí do každého interiéru

okna
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Rolety a žaluzie mají několik funkcí. Tou primární je samozřejmě zatemnění na noc. Během slunných letních dní jsou však vhodné i na denní zastínění, z čehož plyne funkce izolační. Zejména v pasivních domech je role zastínění nepostradatelná. Dále poskytují soukromí a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na estetické hledisko. V následujícím článku představíme široké spektrum rolet a vertikálních žaluzií, které reflektují aktuální trendy ve stínící technice a zaměříme se na vhodnost jejich barevného provedení.

Rolety jako řešení do každého okna

Rolety představují velmi starou technikou stínění. Podle archeologických nálezů je používali již první civilizace, třeba Egypťané nebo Římané. Tehdy se věšel jednoduchý pruh látky, který se stáčel nad oknem a tato technika se dlouhá tisíciletí neměnila. Až v posledních letech se v souvislosti s novými technologiemi objevují techniky stínění vycházející z klasického roletového patentu.

Uvažujete-li o roletách, nejprve si ujasněte, jaká bude jejich primární funkce. Zatemnění na noc? Stínění přes den? Nebo kombinace obojího? Pokud máte okna v přízemí do ulice, určitě vezměte v potaz i tento faktor. Také vypozorujte, jak dlouho a kdy svítí na dotčená okna slunce. Určitý typ rolety se může hodit na temnější severní stranu, jiný na slunný jihozápad. Další variantu představují rolety určené pro střešní okna.

Co jsou to neutrální barvy?
Neutrální barvy vycházejí ze základní čtveřice – černá, bílá, béžová, hnědá. Jejich využití na bytových doplňcích nejméně ovlivňuje interiér. Perfektně se kombinují z dalšími barvami, tudíž představuje perfektní volbu pro rolety a žaluzie. Nemáte s nimi co zkazit a zároveň můžete váš interiér dekorovat dle libosti. Někdo mezi neutrální barvy zařazuje i světlé odstíny růžové či meruňkovou, nicméně základní čtyřka je daná, proto doporučujeme se jí držet.neutrální barvy

Použití neutrálních barev

Neutrální barvy fungují dobře samy o sobě. Klidně je můžete použít na celý interiér. Nemusíte se však bát kombinovat neutrály vzájemně mezi sebou.

Rolety na den a noc

Tento typ rolet, jak již jejich název prozrazuje, je ideálním kompromisem pro denní i noční využití. Představují spojení běžných látkových rolet a klasických žaluzií. Hodí se jak do domácností, například do pracoven, tak do kanceláří. Přes den efektivně zastiňují a v noci poskytují soukromí.

Střídání průhledných a neprůhledných pásů lze regulovat, a tak je možné ovlivnit, kolik světla pronikne do interiéru. Na trhu je k dispozici velké množství barevných látek, z nichž si vybere skutečně každý. My však doporučujeme volit neutrální barvu, jež dobře zapadne do každého interiéru.

Jednoduchá je také montáž, která na běžné okno zabere jen několik minut. Rolety lze zakoupit v několika variantách (otevřené, v POLO kazetě nebo v MAXI kazetě) v libovolné šíří, zpravidla od 30 do 240 cm a délce 150, 220 a 240 cm. Délku pořizujte delší než je okno, nadbytek látky totiž zůstane navinutý na horním válci.

rolety na den a noc
Rolety na den a noc. Foto: Pixabay

Látkové rolety

Kdo by neznal klasickou stahovací roletu. Věřte nebo ne, znovu se tento typ stínění vrací do módy. Jde totiž o velmi praktické řešení, které je kouzelně jednoduché. Dobře zvolená látka chrání domov před nepříjemným sluncem i pohledy kolemjdoucích z ulice. V noci pak dobře zatemňuje. Vhodně zvolenou barvou látkové rolety zpříjemníte váš domov. Přestože lze volit jakýkoliv odstín, opět doporučujeme volit neutrální barvu, které sedne do jakéhokoliv interiéru.

Velkou výhodnou látkových rolet je stoprocentní krytí skleněné plochy a jednoduché ovládání. Pokud požadujete, aby roletou neprošel ani jediný paprsek světla, je toto řešení vhodné právě pro vás.

Nachází-li se okno vaší ložnice u lampy nebo pokud chcete úplného zatemnění dosáhnout i přes den (například po noční směně nebo pro miminko), volte látkové rolety pro vysoké zatemnění, přičemž platí, že čím tmavší barva, tím větší tma. V běžných situacích postačují středně zatemňující rolety.

Lárkové rolety v kanceláři
Lárkové rolety v kanceláři. Foto: Pixabay

Látkové rolety představují řešení především pro ložnice a dětské pokoje. Využít je ale můžete prakticky v celém domě nebo bytě od kuchyně po obývací pokoj.

Montáž látkových rolet je velice snadná a v některých případech se obejdete bez vrtání, což samozřejmě záleží na typu okna a rolety. Samotná práce vám zabere jen několik minut. Před nákupem samozřejmě zjistěte rozměry okna včetně rámu. Přečtěte si podrobný návod, jak změřit látkové rolety. Opět pořizujte látku delší, než je výška okna, přebytek zůstává na válci, což nijak neovlivňuje funkčnost ani vzhled rolety. Samozřejmě si ale lze pořídit i látkové rolety na míru.

Termo rolety

Hlavní funkce termo rolet vyplývá z jejich názvu. V podstatě se jedná o běžné látkové rolety do oken, rozdíl je však v tom, že poskytují dokonalé zatemnění a výborně pomáhají udržovat teplotu v místnosti. V létě chrání před prostupováním horka do interiéru, v zimě pak naopak zabraňují úniku tepla z místnosti, což se obzvláště v dnešní době, kdy ceny energií lámou rekordy, hodí.

Termo rolety vypadají stejně jako látkové, opět se doporučuje držet se všeobecného doporučení o neutrálních barvách. Naším tipem je bílá, která nejméně pohlcuje teplo. Nicméně pokud chcete i co největší tmu v noci, vhodná je i tmavě šedá.

Co se týče montáže, probíhá v podstatě stejným způsobem, jako ve výše uvedeném případě. Ohledně měření platí to samé, ale vzhledem ke specifičnosti látky se o rozměru nejprve poraďte s prodejcem.

Římské rolety

Římské rolety neboli řasící rolety představují atraktivní způsob stínění, který mají v oblibě zákazníci preferující originalitu. V podstatě jde o kombinaci závěsu a klasické rolety. Takový typ je zdobnější, ale ovládá se a montuje podobně jako klasické rolety.

I přes svoji specifičnost se hodí jak do moderních tak i do klasických interiérů. Při jejich výběru dbejte nejen na dekorativní prvky, z nichž jsou dominující pruhy, ale také na barvu, která by měla být neutrální, aby dobře zapadla do interiéru, který se může v průběhu času měnit.

Římské rolety
Římské rolety. Foto: Pexels

Nevýhodou římských rolet může být menší efektivita zatemnění. Pokud vám jde primárně o vytvoření úplné tmy, volte raději látkové nebo termo rolety.

V případě zájmu o tento typ rolet se spojte s prodejcem, který vám pomůže s přesnou výměrou pro vaše okna.

Rolety pro střešní okna

Střešní okna jsou specifická hned v několika ohledech. Jejich hlavní funkcí je prosvětlení místnosti během dne. Vzhledem k tomu, že jsou využívána v podkrovních místnostech, pak zejména v létě mohou propouštět nežádoucí teplo, a také v souvislosti s brzkým východem slunce i světlo. Právě v těchto situacích přicházejí na řadu rolety.

Rolety pro střešní okna musí dobře stínit a neprověšovat se. Zároveň by měly dobře regulovat příchozí a odchozí teplo bez ohledu na roční období. Proto lze vybírat ze široké škály rolet pro běžná střešní okna (např. Velux nebo Fakro). Jejich rozměry jsou standardizované a vždy musíte zakoupit ten, který odpovídá typu vašeho okna.

Co se týče barev, neutrální odstíny jsou ideální volnou. Černá a tmavě šedá výborně zatemňují a v kombinaci s vhodnou látkou jsou ideální volbou pro zdravý spánek. V místnostech kde nespíte, uvažujte například o béžové. Izolační vlastnosti pak záleží na typu látky. V takovém případě se poraďte s prodejcem.

střešní okno
I střešní okno je třeba zatemnit. Foto: Unsplash

Horizontální a vertikální žaluzie

Klasické lamelové horizontální žaluzie zná snad každý. Kovové lamely nejsou z estetického hlediska nic originálního, a proto je lidé někdy nahrazují dřevem nebo bambusem. Pro velké prosklené plochy jsou však vhodnější vertikální žaluzie. Ty se hodí zejména na balkóny, francouzská okna, či do prosklených ploch pasivních domů.

V obou případech hru světla a stínu zajišťují otáčivé lamely, přičemž lez zajistit vynikajícího stínění. Ať už jde o kov, dřevo, bambus nebo plast, vždy jde o neprůhledné materiály, které zajistí skvělou ochranu před sluncem a zároveň výborně zatemňují. Je však nutné počítat s tím, že otvory pro vodící lanka nějaké světlo projde.

Vhodně zvolenými barvami lamel zútulníte interiér či kancelář a je jedno, zda jde o klasické vodorovné nebo originální svislé žaluzie.

Žaluzie
Klasické horizontální žaluzie. Foto: Pixabay

Instalaci žaluzií doporučujeme nechat na odborné firmě. Opět nezapomeňte před samotnou objednávkou správně změřit okna, která chcete žaluziemi osadit. Nevíte-li si rady, obraťte se na prodejce.

TIP: Okna samozřejmě slouží jako prostředek pro větrání, což zejména v teplých měsících představuje riziko vniknutí otravného hmyzu do interiéru. Pořiďte kvalitní sítě proti hmyzu, které lze instalovat na okna s roletami i žaluziemi.

Doporučení na závěr

Širokou škálu produktů stínění pro vaše bydlení nabízí společnost FOA. Na jejich webových stránkách naleznete veškeré zmíněné produkty, návody na montáže a další tipy. FOA je výrobcem rolet, žaluzií a sítí proti hmyzu. Kvalitní zákaznický servis, který firma poskytuje, dokládá i služba zasílání vzorků zdarma. Takto si můžete jednoduše vyzkoušet, jaký odstín je pro váš interiér ten pravý. Objednat si lze až osm vzorků najednou, což je z hlediska našeho tipu, kterými je pořízení neutrálních barev, zcela dostačující.


Další články