Proč si vybrat nábytek z masivu?

Kolekce Aron
Kolekce Aron. Foto: Drevko.cz

Tradiční dřevěný nábytek z masivu je nepostradatelný. Žádný jiný materiál doma nevykouzlí tak příjemnou a útulnou atmosféru. Krásná kresba, mnoho odstínů a kvalitní povrchy nám nabízí široké spektrum kombinací ai náročné přání dokáže šikovný truhlář přeměnit v kus nábytku přesně v našem vkusu. Zároveň nás však obklopuje lákavá nabídka levných „hypermarketových“ produktů. Jak tedy vybírat a srovnávat?

Častou zdánlivou konkurencí masivu jsou především cenově dostupnější materiály jako lamino a podobné materiály s obsahem různých lepidel a pojiv. Již při práci s takovými materiály musí výrobci dávat pozor na možné uvolňování nežádoucích rakovinotvorných látek. Oproti tomu je dřevo mnoha generacemi prověřený materiál bez jakýchkoli nežádoucích účinků, který je vhodný jak pro děti, tak pro alergiky.

Vlastnosti masivu – porovnání

Dřevo sice podléhá působení vzdušné vlhkosti, UV záření a změnám teplot, ale až na drobné odchylky způsobené právě těmito faktory je dřevo stabilním přírodním materiálem. Nábytek z lamina, jehož složení tvoří vymačkaná dřevotříska, nemůže svojí životností masivu konkurovat. Při stejném užívání ve stejných podmínkách může nábytek z masivu vydržet až desetkrát déle. S léty dřevo navíc získává na kráse a atraktivitě. Dubový, borový nebo bukový stůl může sloužit až dlouhých 70 let. A porovnávat nelze ani finanční stránku. Na první pohled bezkonkurenční ceny nábytku z lamina nedosahují vlastně ani pořizovací ceny dřeva, natož ceny za ruční práci truhláře. Na druhou stranu však nízké ceně odpovídá také zpracování a odolnost nábytku v součtu s možnými zdravotními riziky.

S čím bychom při výběru měli do budoucna počítat?

Při vybírání barvy, odstínu a struktury dřeva má hlavní slovo zákazník, lépe řečeno jeho manželka. Určitě bychom ale měli počítat s tím, že dřevo s přibývajícím časem pracuje. Nejvýraznějším změnám podléhá borovice (obsahuje totiž nejvíce pryskyřice), která stejně jako ostatní dřevo oxiduje. Změny jsou nejčastěji patrné v odstínu barvy, ale například dub s věkem získává na tvrdosti a tedy i na odolnosti.

Povrchová úprava masivního nábytku

Výběr povrchové úpravy závisí hlavně na našem přání. Alergici a lidé, kteří kladou důraz na ekologii, investují do povrchové úpravy přírodním včelím voskem nebo ekologickým lakem. Tento nezávadný produkt se zelenou známkou má mezi nátěry velmi perspektivní budoucnost a postupně ostatní přípravky vytěsňuje na okraj zájmu. Povrchová úprava nabízí nejen kvalitní ochranu nábytku, ale dává nám také možnost oprav drobností a v neposlední řadě nábytku dodává atraktivní šmrnc.

Zeptali jsme se odborníků, co by při vybírání dřevěného nábytku především doporučili. Odpověď zněla jasně – hlavně nešetřit! Raději doporučujeme půjčit si i pár stovek euro a pořídit si kvalitní kus nábytku z masivu, než investovat do nekvality za směšné ceny.

Web inzerenta: https://www.drevko.cz/


Další články