Stylové dekorace a obklady v interiéru

Stylové dekorace a obklady v interiéru
Foto: Westbrick.cz

Domov je místo, kde se máte cítit příjemně, a proto stojí za to věnovat trochu času a peněz na zařízení interiéru, aby tomu tak skutečně bylo. Když budete mít dům či byt zařízený přesně podle svých představ, vždy se budete domů těšit a dokonale si odpočinete od každodenního stresu v práci. A jak svůj domov zkrášlit tak, že uchvátí vás i každého, kdo k vám přijde na návštěvu? Významnými prvky jsou stylové dekorace a cihlové obklady, které si v článku blíže představíme.

Stylové obklady v interiéru

Udělejte zdi ve svém domě či bytě zajímavé. Nemusíte mít všechny stěny jednobarevné a už vůbec ne pouze bílé, skvěle vypadá kombinace vymalovaných stěn s cihlovými. Není přitom nutné provádět žádné zásadní stavební úpravy, cihlového vzhledu zdi totiž docílíte i s využitím obkladů. Obklady v interiéru s cihlovým vzhledem vypadají při správné montáži naprosto stejně jako zeď postavená z plných cihel, na výrobu cihlových obkladových pásků se totiž používají nařezané cihly.

Cihlové obkladové pásky mají tloušťku 20–25 milimetrů a každá cihla je originál, každá vypadá trochu jinak než ostatní a mírně se mohou lišit i rozměry jednotlivých cihel v obkladu. Jejich užití v interiéru je výhodné díky tomu, že nepotřebují žádné základy, lze je nalepit na jakoukoliv zeď s dostatečnou nosností. Jsou nabízeny také v rohovém provedení, díky čemuž není problémem ani jejich instalace v rozích nebo na špalety u oken.

Cihlové pásky na tisíc způsobů

Vzhledem k tomu, že se cihlové pásky vyrábí z plných cihel, jsou dostupné ve stejných designových variantách. Vybírat si tak můžete mezi cihlami s různou strukturou povrchu a v různých barevných odstínech. Volitelná je i barva spárovací hmoty mezi cihlami.

Co se týká struktury povrchu, cihly mohou být téměř hladké, nebo naopak rustikální, velmi hrubé. Vhodná barva cihel závisí na vašem vkusu, vybavení v místnosti a na tom, jak je prosvětlená. Pokud se do místnosti nedostává dostatek denního světla, sáhněte spíše po světlém odstínu cihel, zvolit můžete dokonce i cihly v jemném krémovém odstínu. Do prosvětlených místností se pak nemusíte alespoň v menší míře bát použít tmavší cihly. Největší výběr je v rámci červených nebo červenohnědých odstínů, které jsou pro cihly typické.

Dekorace pro domovitější domov

Dekorace jsou důležitou součástí útulného domova. Každý pochopitelně preferuje jiný styl, ale na některé prvky by neměl zapomenout nikdo. Prvním z nich jsou rozhodně pokojové rostliny. Nemusíte si z domova vytvořit zrovna botanickou zahradu, alespoň pár rostlin nenáročných na údržbu by se v obývacím pokoji však nacházet mělo. Dále byste neměli nechat holé zdi, pověste na ně několik obrazů, plakátů či fotografií, případně jiný typ dekorace.

Pro to, abyste se doma cítili opravdu jako doma, by se měly v interiéru objevit také věci, které vás charakterizují a máte je rádi. Například se může jednat o věci symbolizující vaše zájmy. Pokud rádi něco vyrábíte, pochlubte se tím na viditelném místě. Zajímá vás sport? Vystavte si na poličce nějakou sportovní memorabilii nebo třeba vlastní medaile a poháry ze závodů.

Podlehněte retro stylu

Velmi oblíbené jsou v současnosti dekorace v retro stylu. O jaké doplňky se jedná? V případě osvětlení sáhněte po skleněném lustru a lampě se stínidlem, které skvěle vypadají v kombinaci s retro žárovkami. Těm dodává osobitost zatočené uhlíkové vlákno, případně speciální vláknové LED. Nezapomeňte ani na kusové koberce v patřičném designu nebo obrazy či fotografie s výraznými rámy. Skvěle v retro interiéru vypadají rovněž dlouhé závěsy sahající od stropu až na zem.

Retro styl se pak výrazně projevuje také na nábytku. Například židle v jídelně nebo pohovka a křesla v obývacím pokoji výborně zapadnou do retro interiéru, pokud mají kónické nohy a ideálně čalounění ve výrazném, sytém barevném odstínu – třeba v olivové, sytě zelené, žluté či červené. Jestli si na výrazné barvy nepotrpíte, můžete zvolit čalounění v typickém béžovém nebo šedém odstínu. Mezi nábytkem by neměla chybět ani komoda s dřevěnými nebo kovovými nohami.


Další články