Proč je železo pro organismus tak důležité a jak jej doplňovat

červené krvinky
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Množství železa v organismu není velké, přesto hraje významnou roli především pro svalstvo. Organismus si jej bohužel není schopný vyrobit, proto je nutné konzumovat pestrou a vyváženou stravu tak, aby byl tento minerál rovnoměrně zastoupen ve všech tkáních. V případě nedostatku železa je možné sáhnout po potravinových doplňcích.

Důležitost železa v organismu

Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně pouhé 4 gramy železa. To se ukládá především v červených krvinkách v hemoglobinu a myoglobinu. Buňky právě díky železu dokáží vázat kyslík a distribuovat jej z plic do celého těla. Zkrátka díky tomuto minerálu můžeme bezproblémově dýchat.

Nedostatek železa se může projevit únavou, závratěmi, dechovou nedostatečností či bledostí. Více trápí ženy v produktivním věku, ale výjimkou nejsou ani muži. Naopak nadbytek železa působí negativně na srdce a tlusté střevo.

Jaké potraviny obsahují železo

Železo je obsaženo především v mase a vnitřnostech. Z nich tělo dokáže minerál velmi dobře zpracovávat. V rostlinné stravě se železo také hojně vyskytuje, nicméně organismus jej zpracovává obtížně a většina této látky zůstane nevyužita. Přesto by měly být luštěniny, meruňky, švestky nebo mandle důležitou součástí jídelníčku, stejně tak jako špenát či brokolice.

biosil

Vstřebávání železa podporuje vitamín C a pro tvorbu červených krvinek a hemoglobinu je významný vitamín B12. Naopak jej snižuje vláknina, káva nebo některé léky užívané na kyselost žaludečního obsahu.

Železo lze doplnit tabletami

Nedostatek železa v organismu se odborně nazývá anémie, neboli chudokrevnost. V takovém případě doporučujeme konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Sáhnout pak lze po doplňcích stravy, jako je Železo plus od výrobce Naturvita. V případě těhotenství, menstruace se zvýšenou ztrátou krve či jiných atypických stavů vždy vyhledejte lékaře, který vám stanový přesnou dávku.

Potravinový doplněk Železo plus můžete jednoduše zakoupit na e-shopu Gigalekarna.cz, kde lze sehnat i další doplňky pro vaše zdraví.


Další články