Skoro polovina Čechů si nedokáže představit léto bez grilovačky. Proč sáhnout po plynovém grilu?

Grilování
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Řada lidí nedá dopustit na klasický gril na dřevěné uhlí. Proč je plynový gril lepší variantou? Je praktický, šetrnější k životnímu prostředí a eliminuje mnohá zdravotní rizika grilování na uhlí či briketách. Na celou grilovací sezónu s přehledem vystačí 5kilová láhev plněná čistým propanem. Ten je oproti propan-butanu výhřevnější a nezanáší trubky grilu. Moderní plynové grily navíc nabízejí i možnost dopřát si v pokrmech ono typické kouřové aroma.

Letní sezónu si podle letošního průzkumu online supermarketu Košík.cz bez oblíbeného grilování nedokáže představit hned 48 % českých domácností. Mnoho lidí se stále drží tradice grilovacího roštu nad rozpáleným dřevěným uhlím, rok od roku však stoupá obliba plynových grilů, a to zejména v kombinaci se spalováním čistého propanu. Jde totiž o praktickou, ale hlavně „čistou“ alternativu z ekologického i zdravotního hlediska.

Praktičnost plynového grilu ještě více vyniká v kombinaci s pětikilovou LPG láhví. „Je menší a lehčí, což umožňuje snadnou manipulaci. Vejde se do většiny grilů, ale přitom obsahuje stále dostatek LPG na to, aby vydržela celou grilovací sezónu,“ popisuje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas, který současně nedoporučuje kombinaci grilu a moderních kompozitních láhví. Odkapávající olej nebo omastek minimálně esteticky úplně neprospívá plastovým částem kompozitů. Kompozitní topné láhve ale ocení zejména karavanisté.

Čtěte také:  Vybíráme příslušenství pro pohodové grilování

5kilové ocelové LPG láhve plněné čistým propanem jsou k dostání např. v hobbymarketech OBI a Hornbach a nově též na některých čerpačkách MOL či v prodejnách DEK. Unikátní novinkou na trhu je e-shop, který doručí LPG láhve expresně do 3 hodin od platby. Služba zatím funguje v Praze, avizováno je však její rozšíření i do Brna během letošního léta.

Čistý propan je oproti směsi propanu a butanu výhřevnější, nezanáší trubky grilu, nezanechává skvrny na nádobí a z plynové láhve se vyčerpá beze zbytku, takže vydrží déle. Stejně jako v případě propan-butanu je pak produktem dokonalého spalování – tedy spalování za dostatečného přístupu vzduchu – pouze voda a oxid uhličitý. Co se týče množství CO2, při spalování propanu, respektive LPG, se jej do atmosféry uvolňuje třikrát méně než při spalování dřevěného uhlí, jak prokázala například nezávislá studie Charcoal versus LPG grilling: a carbon-footprint comparison společnosti Atlantic Consulting.

grilování
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

S plynem se vyhnete jedovatému kouři i karcinogenům

Nejenže je grilování na plynu zdravější pro planetu, ale i pro člověka. Dřevěné uhlí produkuje mnohem více pevných částic, jedovatého oxidu uhelnatého a kouře, který obsahuje rakovinotvorné látky. Ještě více než samotný kouř je pak z hlediska karcinogenního působení rizikový tuk odkapávající z masa na rozžhavené uhlíky. Tepelnou přeměnou se ve výparech z tohoto tuku tvoří polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH nebo PAU) – skupina více než 100 prokazatelně karcinogenních látek –, které ulpívají na připravovaných pokrmech.

U grilů na uhlí je rovněž složitější ovládat teplotu, častěji tak dochází k připálení, což zejména v případě červeného masa způsobuje vznik heterocyklických aminů (HA), látek s mutagenním a opět karcinogenním potenciálem. Plynové grily díky jednoduché regulaci dokážou udržovat konstantní teplotu a riziko připálení pokrmů tak značně klesá.

Riziko vzniku PAU, ale i množství produkovaného oxidu uhelnatého navíc zvyšuje používání nekvalitního uhlí. A jak zjistila studie polských vědců, právě kvalita dřevěného uhlí a briket používaných pro grilování často pokulhává. Většina v rámci studie zkoumaných vzorků (byly mezi nimi i produkty z Česka) neodpovídá požadavkům normy EN 1860-2:2005 (E). Místo povoleného limitu nečistot ve výši 1 % celkového objemu některé produkty obsahovaly až téměř 27 % nečistot. V dřevěném uhlí i briketách odborníci nalezli podíl biomasy, kovů, písku, plastů, skla, koksu i hnědého uhlí.

Čtěte také:  Jaké jsou výhody a nevýhody aku sekačky na trávu?

Kouřovou chuť masa si můžete dopřát i s plynovým grilem

Plynové grily nad těmi na dřevěné uhlí vítězí i z hlediska praktičnosti. „Jejich obsluha je snadná, poskytují rovnoměrné rozžhavení roštu a, jak již bylo zmíněno, dokážou jednoduše udržet konstantní teplotu. Díky plynu jakožto palivu odpadá nutnost zbavovat se popela a čistit gril od sazí,“ podotýká Jiří Karlík.

Zastánci grilování na dřevěném uhlí naopak obvykle argumentují tím, že maso připravené na plynovém grilu je sice zdravější, avšak kvůli absenci kouře a „výparů“ z přepalovaného tuku nechutná tak dobře. I v tomto ohledu už ale moderní plynové grily nabízejí kompromis: jejich součástí bývá takzvaný flavorizér. Tento sofistikovaně profilovaný a perforovaný plech, který se umisťuje pod rošt, odkapávající tuk zachytává a produkuje požadované aromatické výpary. A pokud by někomu chyběla i specifická chuť vznikající v mase ze spalování dřeva, lze na flavorizér nasypat speciální dřevěné štěpky, které se o „vyuzení“ pokrmu dřevitým kouřem postarají.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články