Balzámy na rty. Jak fungují, jaké vybrat a mohou rtům i uškodit?

Balzám na rty
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Naše rty dostávají neustále zabrat. Nejvíce v zimě, kdy je vysušuje mráz a vítr, avšak zatěžované jsou celoročně. Kromě počasí jim totiž může škodit také klimatizace, topení, používání rtěnek a dokonce i některé potraviny či nápoje. Například hodně slané pochutiny jako třeba brambůrky, nebo alkoholické drinky dokáží rty pěkně vysušit. Proto je třeba jim občas trochu pomoci a sáhnout po balzámu.

Vždy volte přírodní složení

Následkem výše zmíněných i dalších faktorů rty často praskají, loupou se a při jejich dlouhodobém dráždění se do nich může vplížit i zánět. Nepřispívá tomu ani to, že na rtech se nenachází žádné potní žlázy, které by je zvláčňovaly tak jako zbytek lidského těla. Pokud patříte mezi lidi, kteří na popraskané rty často trpí, měli byste vědět, jak a jaké balzámy používat, abyste rtům opravdu pomohli a ne naopak.

Základem je vybírat balzámy s kvalitním, přírodním a nedráždivým složením. Nenechte se oklamat hezkým obalem a vždy prozkoumejte, co balzám vlastně obsahuje. Ve složení by neměly chybět vitaminy A a E a samozřejmě přírodní pečující oleje. Snažte se předejít uměle barveným balzámům či takovým, které obsahují syntetické vůně. Vlastně se obecně při výběru vyhněte všem chemickým a syntetickým přísadám.

Čtěte také:  Olejová péče o pleť přináší nesporné výhody. Jak při ní správně postupovat?

Jak balzámy na rty fungují?

Možná už máte těchto otřepaných vět jako „vybírejte čistě přírodní produkty“ a „vyhýbejte se umělým složkám“ tak trochu plné zuby. Pravdou však je, že takové produkty jsou skutečně nejlepší a obzvlášť pro citlivé a často praskající rty je třeba přesně takové balzámy hledat. Umělé složky by totiž mohly vaše rty akorát podráždit a celý problém zhoršit.

Dejme tomu, že už máte takový vhodný balzám vybraný. Zajímá vás, jak bude po nanesení fungovat? Ve skutečnosti dost podobně jako pleťové krémy. Vitaminy a hydratační složky obsažené v balzámu proniknou do pokožky vašich rtů, kde je zevnitř zhydratují a vyživí. Přírodní olej, ať už jde o mandlový, konopný, chia olej, nebo třeba včelí vosk, tyto hydratační složky uzamkne uvnitř a zároveň sám dodá vašim rtům potřebnou péči a výživu.

Balzám na rty
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Nadměrné používání balzámů může škodit

Samozřejmě mohou. Jednak tím, co už jsme zmínili výše – nevhodným složením, které bude rty zbytečně dráždit a vysušovat. Kromě toho ale můžete svým rtům uškodit také nadměrným používáním balzámů, i když budou 100% přírodní. Právě ženy mívají někdy sklon si z používání balzámů na rty udělat jakousi obsesi a natírat si rty téměř každou volnou chvilku. Jenže všeho moc škodí.

Příliš častým používáním balzámů rty ztratí svou přirozenou schopnost hydratace a budou vysychat a praskat o to víc. Snažte se proto udržet používání balzámů na rty ve zdravých mezích. Stačí opravdu jen párkrát denně, ideálně před nanesením rtěnky, po čištění zubů a před spaním. Během zimního období je vhodné natřít rty také vždy, než vyjdete ven.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články