Jaké jsou výhody a nevýhody aku sekačky na trávu?

Aku sekačka
Aku sekačka. Foto: Pixabay

Doba se mění a věci „na nabíjení“ pomalu ale jistě vytlačují ty na pohonné hmoty. Jinak tomu není ani v případě sekaček na trávu. Akumulátorové sekačky přináší celou řadu výhod a stávají se tak čím dál oblíbenějšími. Pojďme se podívat, o jaké výhody jde, a zda jsou s nimi spojené i nějaké nevýhody.

Jednodušší manipulace a tichý chod

Akumulátorové sekačky jsou o poznání lehčí a skladnější než sekačky motorové. Díky tomu je manipulace s nimi výrazně jednodušší. Výhodu představují také oproti klasickým elektrickým sekačkám, které by vás omezovaly svými přípojkami. S aku sekačkou se nemusíte bát, že byste měli problém dostat se do rohů či hůře přístupných míst. Bez problémů posekáte trávník v rozích zahrady i v okolí pergoly.

Samozřejmě už také nebudete muset řešit dokupování a doplňování pohonných hmot. Před samotným sekáním stačí sekačku jednoduše nabít a máte po starostech. Dnes už neplatí ani to, že by byl výkon a záběr aku sekačky nějak výrazně menší v porovnání s klasickou sekačkou. Na běžnou zahradu by vám sekačka měla na nabití bez problému vystačit. Pouze v případě, že máte opravdu velkou zahradu, vás může potřeba dobíjení sekačky poněkud brzdit.

Aku sekačky jsou navíc oproti motorovým sekačkám výrazně tišší. Obvykle mívají o 30-40 decibelů nižší hlučnost. To oceníte nejen vy, ale určitě i vaši sousedé.

Čtěte také:  Jak uchovat švestky na zimu

Výhody a nevýhody určuje také typ akumulátoru

Při výběru sekačky dejte pozor, zda k ní vůbec patří i samotný akumulátor. Některé sekačky se totiž prodávají bez něj, což by mohlo být na zahradě před samotným sekáním nepříjemné zjištění.

Navíc i typ samotného akumulátoru určuje, jaké výhody, případně nevýhody, bude sekačka mít. V současnosti nejčastěji používané lithium-iontové akumulátory jsou lehké a dobře si vedou i co se týče výkonu a výdrže. Setkat se můžete také s nikl-metal hydridovým akumulátorem, který má skvělou výdrž, ale je poměrně těžký. Dříve se používaly ještě nikl-kadmiové akumulátory, které disponovaly dlouhou životností, ale byly velmi těžké a navíc toxické.

reklamní prostor

Slabým místem aku sekaček jsou svahy

Většina akumulátorových sekaček se prodává bez pojezdu, takže pokud máte zahradu do svahu, sekání bude poněkud náročné. A v případě, že si pořídíte aku sekačku s pojezdem, musíte zase počítat s větší hmotností, slabším výkonem a také vyšší cenou. Pokud tedy máte na zahradě kopcovitý terén, možná že aku sekačka nebude tou správnou volbou pro vás.

Avšak v případě, že máte zahradu v rovince a na nepříliš rozlehlé ploše, na které by vás mohlo dobíjení brzdit, bude aku sekačka pravděpodobně lepší než těžké a hlučné sekačky s motorem. Umožní vám totiž jednoduché, rychlé a tiché posekání trávníku, takže vám zbyde více času a energie třeba na letní grilování.

Shrnutí:

➕ snadná manipulace
➕ nepřekáží kabel
➕ tichý chod
➕ menší velikost

➖ hůře se ovládá na svahu
➖ velkou zahradu pravděpodobně neposeká naráz

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články