Slimáci postrach zahrady. Jak na ně ekologicky?

slimák
Foto: Pixabay

Slimáci jsou velkým nepřítelem zahrádkářů. Zvítězit nad nimi je téměř nemožné, ale eliminovat jejich množství tak, aby na vaší zahradě neprobíhaly slimáčí hody, je možné. Jak se slimáků co nejlépe zbavit a neztratit tak cennou úrodu?

Sůl? Drastická metoda, která škodí i samotné zahradě

Mnoho lidí hubí slimáky solí. Takto se některých samozřejmě také zbavíte, ale zaprvé zvířeti způsobujete velké utrpení a zadruhé škodíte vlastní zahradě. Sůl pro půdu není dobrá, protože hubí i drobné živočichy, kteří dělají zemi životadárnou.

Ekologické hubení slimáků bez chemie

Sůl můžete nahradit kofeinem. Látka, která člověka příjemně stimuluje, působí na slimáky jako jed. Kávovou sedlinu jednoduše nasypte okolo záhonů a máte na čas o bezpečnost úrody postaráno. Sedlinu zpravidla vyměňujte po dešti. Zbytky lógru odstraňte a poté aplikujte čerstvý.

Čtěte také:  Jak se zaručeně zbavit octomilek

Nemáte-li dostatek kávové sedliny, můžete stejným způsobem postupovat s popelem nebo rozdrcenými skořápkami od vajec. Slimáci nemají rádi ostré věci, tak můžete skořápky nahradit třeba pískem nebo jiným pro zahradu neškodným materiálem.

Další metodou je aktivní chytání slimáků. O těchto potvorách je známo, že jsou to velcí alkoholici, a tak stačí někde u zahrady nechat částečně zakopanou (tak aby se do ní slimáci dostali) sklenici s pivem. V tu chvíli je úroda přestane zajímat a vydají se na pivo. V touze po alkoholu se v něm nakonec utopí.

Staňte se lovcem slimáků

Ideální metodou, jak co nejvíce eliminovat pohyb slimáků po zahradě, je kombinace všech výše uvedených postupů. I tak se najdou vychytralí slimáci, kteří se bludištěm pastí dostanou do míst, kde je mít nechcete. Proto vyrazte na jejich lov. Slimáci jsou aktivní po ránu, schovávají se pod placatými kameny, vlhkým dřevem a v různých škvírách. Tato místa systematicky prohledávejte a uvidíte, že časem budete na vaší zahrádce potkávat těchto plžů minimum.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články