Nový rok se blíží. Víte, co znamená zkratka PF?

šťastný nový rok
Ilustrační obrázek. Zdroj: Unsplash

Nový rok se kvapem blíží a lidé si tradičně rozesílají novoroční přání. Dnes dominují digitální, v minulosti se ale pošťáci nezastavili s blahopřáními nejčastěji ve formě pohledů. Jedno ale zůstává společné, zkratka PF. Víte, co znamená a proč se v jiných zemích neobjevuje?

PF je francouzskou zkratkou

PF je zkratkou francouzského slovního spojení „pour féliciter“, což lze volně přeložit jako „blahopřání“. S novým rokem tedy zkratka ve své domovině nemá moc společného. Možná vás tedy překvapí, že ve Francii si na přelomu roku žádné PF nepřejí.

Velký podíl na rozšíření zkratky PF má český malíř Viktor Stretti (1878 – 1957). Právě on se na počátku minulého století zasloužil o rozšíření zvyku posílat novoroční gratulace, které doplňoval o zkratku PF. Vycházel z představy, že francouzština je jazykem na úrovni, kterým se sluší hovořit mezi vyššími vrstvami společnosti. Přestože francouzština není aktuálně světovým jazykem, užívání PF v našich končinách se stalo tradicí.

Zajímavá je také skutečnost, že si PF 2023 přejeme pouze v našich končinách. V ostatních zemích se na novoročenkách objevují klasické texty s přáním šťastného a nového roku. Překvapivě i ve Francii. Posíláte-li novoročenku za hranice, držte se tedy klasických obratů bez našeho klasického péefka. Anglickým Happy New Year nic nezkazíte.

Nový rok s velkým, nebo malým písmenem?

Přání k novému roku píšeme zásadně s malým písmenem. Přejeme totiž celý šťastný nový rok.

Nový rok s velkým písmenem užíváme pouze ve vztahu k 1. lednu, například: Na Nový rok si uděláme hezký výlet. 

Přání pro celý rok píšeme takto: Všechno nejlepší a hodně zdraví do nového roku 2023.

Inspirace, jak vytvořit originální přání a další vychytávky najdete na Wanapix, kde si můžete objednat originální skládaná či plochá přání na míru. Přejeme vám krásný nový rok 2023.


Další články