Nová zelená úsporám letos naposledy ve stejné podobě. Jak to bude s dotacemi od roku 2022?

zelené bydlení
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Dotační program Nová zelená úsporám běží s menšími obměnami od roku 2014. Jeho konec byl avizován na letošek. Jak to bude se dotacemi na zateplování a rekonstrukce domácností od příštího roku a je třeba panikařit, když víte, že letos nestihnete žádost připravit?

Dotace nejen na zateplení, stavbu nebo koupi domu

Dotační program Nová zelená úsporám podporuje především majitele objektů, kteří uvažují o rekonstrukci domu formou zateplení obvodových stěn, případně výměnou střech, stropů, podlah nebo oken či dveří. Zkrátka jde o práce, které mají v budoucnu uspořit náklady na vytápění nebo klimatizování. Program myslí i na stavbu či koupi rodinných domů s nízkou energetickou náročností, na zájemce o termické a fotovoltaické systémy, rekuperační systémy a podobně. Nakonec nesmíme zapomenout ani na dotace na zateplení bytových domů a dotace pro snížení energetické náročnosti bytových domů v hlavním městě.

Od roku 2014 do března 2020 se dle údajů zřizovatele, kterým je Státní fond životního prostředí, sešlo 55 420 žádostí. Vyhověno byla zhruba 48 000 žadatelům. Celkově se na dotacích vyplatilo 10,7 miliard korun. Jak je vidět, většina žadatelů uspěje. Avšak za současných podmínek je letos poslední možnost na dotaci dosáhnout.

Pokračování Nové zelené úsporám

Dobrou zprávou však je, že program Nová zelená úsporám 2021 poběží dál v podobném duchu až do roku 2030. Větší podpora by měla být zaměřena především na využívání obnovitelných zdrojů energie, což je fotovoltaika. Konec kotlíkových dotací by také mohl znamenat větší podporu pro lidi, kteří musí vyměnit starý zdroj tepla. Stále je mnoho domácností, zejména nízkopříjmových, které musí vyměnit starý kotel na tuhá paliva za moderní zdroj.

Vše okolo pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám by mělo být vyjasněno letos na podzim či v zimě. Není tedy nutné panikařit, přesto zřejmě k určitým změnám dojde.


Další články