Nejvyšší žena historie celý život trpěla zdravotními problémy

zeng jinlian
Foto: Repro YouTube

Vysoké ženy se nevyskytují tak často jako muži, přesto se čas od času objeví obryně, která se naprosto vymyká standardním proporcím. Nejvyšší ženou dějin, jejíž výšku bylo možné ověřit, se stala Číňanka Zeng Jinlian, která před svou smrtí v roce 1982 měřila neskutečných 248 cm!

Těžký a bolestivý život

Zeng se narodila v roce 1964 rodičům běžného vzrůstu v čínské provincii Hunan. Že něco není v pořádku, bylo patrné již před prvním rokem jejího života. Zeng rostla velice rychle a na své čtvrté narozeniny měřila téměř jako dospělá žena, celých 156 cm. Ve třinácti to bylo již 217 cm. Na svět se ale z takové výšky nedívala. Trpěla těžkou skoliózou páteře a pohybovala se v neustálém bolestivém předklonu.

Čtěte také:  Nelehký úděl první ženy s akademickým titulem

V sedmnácti letech měřila rekordmanka 248 cm, délka jejích rukou (měřeno od zápěstí ke špičce prostředníčku) byla neuvěřitelných 25,5 cm a chodidel ještě o 10 cm více. Kromě toho, že měla zahnutou páteř, trpěla depresemi  a cukrovkou, která byla také příčinou jejího brzkého úmrtí.

Zeng Jinlian se ani nedožila dospělosti. V bolestech zemřela 13. února 1982. Její bratr ani ostatní členové rodiny se výškově nevymykali průměru.

Výškoví rekordmani

  • Člověkem s nejvyšší ověřenou výškou byl Američan Robert Wadlow (1918 – 1940). Měřil 272 cm.
  • Nejvyšší ženou historie mohla být Trijntje Keever (1616 – 1633) z Nizozemí, která prý měřila 252 cm. Tento údaj nelze ověřit, ale z historie je doloženo mnoho případů „přehánění“.
  • Nejvyšším Čechem byl podle všeho Josef Drásal (1841 – 1886). Měřil 242 cm.
O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články