Řešení malé podkrovní ložnice? Buďte nápadití a prostor využijte na maximum!

Podkrovní ložnice
Zdroj obrázku: Tuzemka / Shutterstock.com

Nachází se vaše ložnice v podkroví? To pak jistě řešíte, jak ji zařídit tak, aby působila, že je větší než ve skutečnosti, ale aby si zároveň zachovala svou útulnost. Naštěstí to není nic složitého, a i podkrovní ložnice se dá zařídit vkusně, moderně a k vaší maximální spokojenosti. Své oblíbené postele, která připomíná tu z pohádky o princezně na hrášku, protože má vysoké matrace, se vzdávat nemusíte!

Jak si poradit se zkoseným stropem

První věcí, které musíte při zařizování ložnice v podkroví čelit, je zkosený strop. Ten se dá využít dvěma způsoby:

  • umístit pod něj postel,
  • umístit pod něj nábytek na míru.

Pokud se pod zkosení vejde postel, na které se budete moci i posadit, bez toho, aniž byste si pokaždé udělali novou bouli na hlavě, preferujte tuto variantu. To, jak postel pod zkosený strop umístíte, záleží na tom, zda zařizujete ložnici pro jednotlivce nebo pár.

Ložnice v podkroví pro jednoho

Malá ložnice v podkroví, která bude sloužit pouze pro jednoho člověka, je snem každého malého kluka i holky. Probuďte v sobě opět to malé dítě, které ve vás stále je, a vzpomeňte si, po čem jste toužili, když jste byli malí. Postel umístěte tak, aby její delší strana kopírovala stěnu a vy jste tak spali vodorovně se zkosením střechy. A aby se vám v podkroví spalo jako na obláčku, podívejte se, jaké jsou na trhu k dostání matrace. Ty vám totiž dopřejí kvalitní a příjemný spánek, zejména ty vyrobené z líné paměťové pěny.

Jak zařídit podkrovní ložnici pro dva

Při zařizování podkrovní ložnice pro dva umístěte postel tak, aby byla čelem ke zkosení nebo k oknu. Zaměřte se hlavně na to, aby byla postel přístupná z obou stran. Ideální volbou do postele jsou partnerské matrace, které se postarají o pohodlí vás i vašeho partnera. Důraz při výběru postele klaďte vždy na kvalitní matrace, které vám dopřejí klidný spánek.

Jak vymalovat podkrovní ložnici

Jaké barvy zvolit na zeď? Protože místnosti v podkroví jsou typické tím, že jsou malé a mají málo oken, vsaďte na barvy, které celý prostor opticky zvětší. Takže sáhněte po světlých odstínech, například po odstínech bílé, krémové, starorůžové a světle modré. Skvělou variantou, jak prostor rozšířit, je také zrcadlo, které ovšem neumisťujte naproti dveřím ani posteli. Dalším báječným nápadem jsou obrazy do ložnice. Zvolte jemné motivy s květinami nebo krajinkou.

Kde sehnat úložný prostor

S malým prostorem souvisí také to, že nemáte dostatek úložného prostoru. Podle zásad feng shui ložnice by neměly být věci skladovány pod postelí, protože vám narušují klidný spánek. Naštěstí ale existuje výjimka. Věci spojené se spánkem se mohou pod postelí, podle tohoto tradičního učení, uchovávat bez toho, aniž by narušily energii celého pokoje.

Pod postel je tedy možné pořídit si úložné boxy, do kterých uložíte náhradní povlečení a deky. Naplno využijte také úložný prostor, který nabízí skříň a komoda. Věci nedávejte pouze do nich, ale také na ně. Komoda může posloužit jako skvělý kosmetický stolek a ze skříně se může stát noční stoleček.

Postel, matrace a nezbytné věci

V případě, že jsou rozměry ložnice opravdu minimální, snažte se každý prostor a každý kousek místnost využít opravdu na maximum. Pokud není v pokoji kromě postele, matrace na míru a nočních stolků místo na nic jiného, skříně s oblečením umístěte jinam. V žádném případě svou podkrovní ložnici nepřecpávejte věcmi. V příliš zaplněném prostoru by se vám špatně spalo.

Zařídit si podkrovní ložnici tak, aby byla útulná, není nic složitého. Když se zaměříte na to, aby se v ní vyskytovaly pouze nezbytné věci a byla prakticky zařízena, bude radost v ní pobývat.


Další články